Egyensúlyfejlesztő sporteszközök
Egyensúly javító eszközök a biztosabb mozgásért
Az egyensúlyérzék részben velünk született képesség, részben pedig adottság. Egyes emberek sokkal kifinomultabb egyensúlyérzékkel rendelkeznek, mások alig tudnak végigmenni egy gerendán az iskolában. Ez a készség egyensúly javítóeszközök segítségével fejleszthető, nem olyan fix dolog, mint a szem színe, vagy a lábujjak száma.
Kiknek ajánlott az egyensúly javító eszközök használata?
Az egyensúly javító eszközök használata minden korosztály számára nagyon hasznos lehet. Az egyensúlyérzék és a koordinációs képességek összefüggenek, így aztán ha az egyensúlyérzék nem működik megfelelően, akkor a mozgáskoordinációval is lesznek problémák. A legtöbb felnőtt ilyen ezen a téren egyébként megragadt ott, ahová gyerekként fejlődött és azóta stagnál. A kisgyerekek tanulják az egyensúlyozást és a koordinálást, figyelnek, utánoznak, tapasztalnak. Felnőttként ezt a készséget kimondottan az egyensúlyt és mozgáskoordinációt javító gyakorlatokkal lehet fejleszteni.
Az idősebb korosztály esetében pedig mind az egyensúly, mind pedig a koordináció megkopott, már nem úgy működik, mint amikor húszévesek voltak. Számukra különösen hasznosak az egyensúly javító eszközök. A megfelelő gyakorlatsor összeállításával és a megfelelő eszközök használatával megakadályozható ezen készségek tovább romlása. Sőt, ilyen módon nem csak a hanyatlás megállítása lehetséges, de a képességek javítása is.
Milyen egyensúly javító eszközök léteznek?
Az egyensúly javító eszközök sorában több, különböző kellék is fellelhető. Az egyik ilyen dinamikus ülőpárna. Ez a kerek eszköz gumiból van, apró kitüremkedések borítják és nincs feszesre pumpálva, ennélfogva az olyan gyakorlatok végzése, mint a mozdulatlan állás viszonylag nagy kihívás, nem könnyű elsőre megcsinálni. Ugyanakkor a kitartó gyakorlás során folyamatosan finomodik az egyensúlyérzék.
Az egyensúlyozó lépegető félhenger is az egyensúly javító eszközök közé tartozik. Ez a henger habszivacsból van, kicsit hasonló azokhoz, amiket az uszodákban lehet látni. A feladat egyszerű és mégsem; előre-hátra kell haladni a hengeren állva lehetőleg botlás nélkül. Amilyen egyszerű a feladat, annyira okoz nehézséget a kivitelezése, de megéri gyakorolni.
Az egyensúly javító eszközök csoportjának egy másik tagja az egyensúlyozó gerenda, ami nagyon hasonló az iskolai testnevelésórákról ismert gerendához, csak az egy méteres mélység helyett itt állítható a gerenda alatti űr nagysága. Gyerekek részére is gyártanak ilyeneket, és ha a kicsik már korán elkezdenek rajta mászkálni, az nagymértékben fejleszti az egyensúlyérzéküket és a mozgáskoordinációjukat.
A lépegető félgömbök az egyensúly javító eszközök újabb eleme. Kicsit olyanok, mint a színes sündisznók. A félgömb felületét ennek az eszköznek az esetében is apró kitüremkedések, tüskék borítják (bár a tüske megtévesztő kifejezés, hiszen nem szúrósak, és eleve gumiból van az egész). Nem is olyan könnyű feladat végigmenni például hat ilyenen anélkül, hogy legalább egyszer leérjen a próbálkozó talpa a földre is.
Az egyensúlyozó deszka és a billegő korong is egyensúly javító eszközök, bár ezek már több összpontosítást, és egyensúlyérzéket igényelnek, így nem ezekkel érdemes kezdeni a fejlesztést.
És persze vannak egyensúly javító eszközök a legkisebbek számára is, mint az egyensúlyozó pálya, ami épp csak annyival van magasabban, mint a talaj, hogy a picik kénytelenek legyenek megtanulni egyensúlyozni ahhoz, hogy körbe tudjanak rajta menni, de annyira már nem magas, hogy ha ez nem sikerül, akkor megsérüljenek.