Physio hengerek
Physio henger vásárlásán gondolkodsz? Mutatjuk a legjobb masszázshengereket, physio hengereket! Széles választékunkban többféle felülettel, többféle méretben találod meg a tökéletes masszázshengereket.
Az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak a különböző physio hengerekkel (más néven masszázshengerekkel, vagy SMR hengerekkel) végzett gyakorlatok. Habár ezeket a hengereket egykor a profi sportolók, edzők és mozgásterapeuták használták gyakorlataikhoz, ma már számos edzésbe beépíthetők, méghozzá tapasztalati szinttől függetlenül.
A physio hengerek sikerüket egyszerű, mégis hatásos használatuknak köszönhetik. Ezeket a sportszerekkel egyre több helyen megtaláljuk, ráadásul különféle keménységekben és kialakításokkal is kaphatók. Lényegében bárki találhat köztük a saját képességeinek és igényeinek megfelelőt.
Ha még nem próbáltad ki a physio hengerezést, akkor épp itt az ideje!
MI AZ A PHYSIO HENGER, ÉS MIRE VALÓ?
A physio hengerezést más néven miofaszciális lazításnak is nevezik. A faszcia az a vékony szövet, ami összeköti egymással a teszt izmait – mint egy hatalmas, organikus „csomagolópapír”. A faszciák szerepe nagyon fontos, ugyanis ezek teszik lehetővé, hogy testünk izomcsoportjai egységesen mozogjanak. Az egészséges faszciák rugalmasak és lágyan fedik le az izmokat.
Ez a faszciaréteg azonban sérülések, mozgáshiány, vagy különböző betegségek hatására bletapadhat, összeragadhat vagy megfeszülhet. A fascia elváltozásai tehát többek között veszélyeztethetik azokat is, akik egész nap ülőmunkát végeznek.
A physio hengerek olyan, általában szivacsból, vagy műanyagból készült sporteszközök, amikre többféleképpen is ráfekhetsz, hogy tested saját súlyával nyomást gyakorolhass a problémás izomcsoportokra.
A physio hengereket használhatod kvadricepszeiden, farizmaidon, combhajlító izmaidon (más néven a térdínakon), hátizmaidon, illetve csípőd és vállaid izmain is. Ehhez gördülő mozdulatokat kell végezned, miközben a hengerre saját testsúlyoddal nehezedsz rá. Ha célzottan használod, a physio henger segíthet ellazítani a faszciában feszültséget, hogy tested izmai visszanyerhessék ideális állapotukat.
MIÉRT HASZNOS A PHYSIO HENGER HASZNÁLATA SPORTOLÓK SZÁMÁRA?
Bizonyos sportgyakorlatok folyamatosan ismétlődő mozgásokból állnak – ilyen például a futás, az úszás vagy a kerékpározás. E mozgások során egyes izmaidat nagyon sokat használod, míg másokat nagyon keveset (különösen akkor, ha nem megfelelő egyensúlyban végzed őket). A túl sokat használt izmok hajlamosak megfeszülni, és ilyenkor nem működnek megfelelően.
A physio hengereken való gördülésekkel rendbe hozhatod izmaid szimmetrikus (ideális) működését. Már napi néhány percnyi célzott gördülés segíthet megelőzni az ilyen szimmetriazavarokat, és az izmok túlzott használatából származó sérüléseket.
HOGYAN KELL HASZNÁLNI A PHYSIO HENGERT?
A physio henger használata közben érzékenynek érezheted a megcélzott terület, de a gyakorlat nem szabad, hogy kínzó fájdalmat okozzon. Végezd egyszerűen és előre megtervezett módon.
Egy jó módszer három részre – alsó, középső, felső – osztani az éppen megcélzott izmot, és mindegyik részt külön meghengerezni oda és vissza irányban is, mielőtt továbbmennél a következőre. Ha mindhárom megvolt, akkor néhány hosszú gördüléssel hengerezd végig az egész részt egyszerre.
Minden egyes görgetéssel mélyebbre és mélyebbre nyomhatod a hengert, hogy még jobban ellazítsd az adott rész faszciáját.
Elképzelhető, hogy a physio henger használata közben úgynevezett trigger pontokat találsz majd testedben, amelyek feszültek és lazításra szorulnak. Ha úgy érzed, hogy egy ponton nagyon fáj a gördülés, akkor ott állj meg, és lazíts egy kicsit. Adj időt neki, és az izom az adott trigger ponton 5-30 másodpercen belül el kell, hogy lazuljon.
Ahogy aztán egyre jobban kitapasztalod, hogy tested pontjai hogyan reagálnak a physio hengerezésre, tudni fogod, hogy mely részek igényelnek több, vagy kevesebb lazítást.
MIKOR ÉRDEMES PHYSIO HENGERT HASZNÁLNI?
A physio hengerezést edzések előtt és után is lehet végezni. Ha edzés előtt csinálod, a gördülések javítják majd a szövetek rugalmasságát, a mozgástartományodat és a vérkeringést is. Ez segíthet könnyebben mozogni a gyakorlatok végzése során, így kisebb az esélye, hogy lesérülsz majd.
Az edzések utáni physio hengerezés a felépülésben segíthet. Érdemes azokra az izmokra gördülni, amiket az edzés során megdolgoztattál, fokozott hengerezéssel azokon a pontokon, amik különösen problémásnak érződnek. Ez serkenti a vérkeringést a megcélzott területeken, így lényegesen több oxigén jut majd fájó izomrostjaidba, csökkentve ezzel a felépüléshez szükséges időt.
SZÜNTESD MEG AZ IZOMCSOMÓKAT SMR HENGERREL!
A trigger pontok feszültségpontok, amelyek megröltetés, intenzív igénybevétel, de akár stressz vagy érzelmi feszültség hatására is kialakulhatnak. Ezen pontok elazítására, stresszoldásra kiváló eszköz a fizio henger.
IZOMREGENERÁCIÓ SMR HENGERREL
Honnan ered az SMR elnevezés? A betűszó jelentése self-myofascial release, izompólya, vagy kötőszöveti önmasszázs, fellazítás. Miben segít ez az eszköz?
KIK HASZNÁLTAK ELŐSZÖR SMR HENGERT?
Az SMR henger már hosszú idő óta az élsportolók kiváló edzéskiegészítője. Manapság már a konditermekben is megtalálható, sőt egyre többen otthonra is vásárolnak, vagy a konditerembe sajátjukat viszik magukkal. Az eszköz az élsportból a funkcionális tréninggel került be a konditermek világába. Az izomregeneráció elengedhetetlen segédeszköze, ezért fontosnak tartjuk hogy minél szélesebb körben bemutassuk pozitív hatásait. Izomregeneráció mellett a physio hengerek stresszoldásban, nyugtatásban és a stressz okozta izomfeszülések feloldásában is nagy segítségünkre lehet.
MIK AZOK A TRIGGER PONTOK?
A trigger pontok feszültségpontok, amelyek megröltetés, intenzív igénybevétel, de akár stressz vagy érzelmi feszültség hatására is kialakulhatnak. Ezen pontok elazítására, stresszoldásra kiváló eszköz a fizio henger. Ezeket ki is tudod tapintani és a masszőr is alapvetően ezeket „szedi szét”. A trigger pontok lehet, hogy eleinte nem okoznak gondot, de idővel a normális izomműködést gátolják, akár fájdalmat is okozhatnak. Nyomásra pedig mindig fájdalmasak. Ezeken a részeken az izom állandóan összehúzott állapotban van, nem tud ellazulni, flyamatos igénybevételben van. Ezek a fájdalmak a többi testrész irányába is kiterjedhetnek, miközben nem is tudjuk mitől van nyaki vagy hátfájdalmunk. Ha mindezektől megszabadulsz, könnyedén visszaállíthatod a normál izomfunkciót és javíthatod a teljesítményedet és a közérzetedet.
ELŐZZÜK MEG A FÁJDALMAK KIALAKULÁSÁT, A MEGELŐZÉS MINDIG KIFIZETŐDŐBB:
Ne várjuk meg míg kialakulnak az izomcsomók, probáljunk meg tenni ellene. Edzések előtt és után használjuk az SMR hengert, lazítsuk le vele izmainkat. A combok, a hát, az oldalsó deltaizmok, a vállak is mind-mind kiválóan lazíthatóak SMR hengerrel. Állóképességi edzéssel, akár erőfejlesztő edzéssel foglalkozol, biztos lehetsz benne hogy kiváló segítséget nyújt számodra az izomlazító henger.
MIÉRT FÁJ A HENGER HASZNÁLATA?
Az SMR-ezés eleinte fájdalmas és szokatlan az érzés. Minden alkalommal fájdalmas, de pont ebből tudjuk hogy az izomcsomókat stimuláljuk... De nem annyira fájdalmas, mint amilyen a problémád lesz, ha nem kezeled… A különböző hengerek puhától az extrakeményig mind beszerezhetőek, így a fájdalomtűrő képességednek megfelelő keménységű hengert tudsz beszerezni.
TIPPEK A HENGEREZÉSHEZ:
A hengert le kell tenni a talajra. Ezt követően kezdjük el görgetni rajta a fájdalmas pontot. Wz a görgetés lehet masszázsszerű hosszú görgető mozdulat, vagy akár végezhetjük úgy is hogy a fájó pontokat csak egy szük pár centis tartományban mozgatjuk a hengeren, miközben nehezedünk rá a testsúlyunkkal. Tudni kell hogy minél jobban fáj, annál hatékonyabb lesz a hengerezés, annál jobban ellazulnak az izomcsomók.
MENNYI IDEIG HENGEREZZÜNK?
A komplett lábunkat vádlival, elülső és hátsó combbal, farizommal kompletten akár fél óráig is hengerezhetjük, de egy-egy izmot durván 5 perc alatt le tudunk lazítani. Érdemes lendületes mozdulatokkal kezdeni a lelazítást, majd ahogy oldódnak az izomcsomók úgy fog egyre kevésbé fájni a henger használata, így jobban bírjuk majd az erőteljesebb nyomást az adott pontokon. Akár centiről centire haladva is végezhetjük ekkor a gyakorlatot. Fontos hogy különböző szögekből menjünk végig az izmon, ugyanis a különböző testtartásokban eltérő mélységekben tudjuk megmasszírozni az izamokat.
MILYEN GYAKRAN FIZOHENGEREZZÜNK?
Edzésekelőtt és után is lehet, de alapvetően ha minden edzést követően lehengerezzük izmainkat, már a legtöbbet meg is tettük az izomcsomók kialakulásának elkerülése érdekében. Minden nyújtást egészítsünk ki hengerezéssel. Az élsportolók használják az SMR hengereket, sportmasszőr masszírozza őket, emellett nyújtanak is. Hiszen az izmokat nem csak nyújtani kell, azok ugyanis meg tudnak sűrűsödni, amit kizárólag masszázzsal vagy hengerezéssel lehet kezelni.