Alapvető fitnesz edzésterv kezdőknek
Ha most döntöttél úgy, hogy neked is ideje többet mozognod testi és szellemi egészséged érdekében, akkor könnyen lehet, hogy te is eltévedtél a lehetséges edzéstervek és gyakorlatok erdejében. Miből áll egy jó edzésterv? Mivel érdemes foglalkoznia egy abszolút kezdőnek? Ha ilyen kérdések lebegnek a szemeid előtt, akkor az alábbiakban találod rájuk a választ!
A F.I.T.T. elv – Az edzéstervek alapja
Mindenek előtt ki kell derítened, hogy hogyan állíts össze magadnak egy edzéstervet. Szerencsére nem kell mindent neked kitalálnod, ugyanis a F.I.T.T. formula pontosan ebben segít majd. a F.I.T.T. lényegében összegzi egy jó edzésterv legfontosabb elemeit, amikre minden kezdőnek, haladónak, és profinak oda kell figyelnie.
Nem számít, hogy kardió edzést, erőedzést, vagy ezek kombinációját tervezed használni, mert a F.I.T.T. minden ilyen edzésterv elkészítéséhez alkalmazható. Továbbá, ha a későbbiekben módosítani szeretnél edzésterveden, hogy változatosabbá tedd, vagy hogy tovább fejlődhess, a F.I.T.T. szintén segít majd ezekben.
A F.I.T.T. négy elemből áll, amelyek befolyásolhatják edzéstervedet. Ezek a következők:
Gyakoriság (Frequency)
Ez az edzések gyakoriságára utal. A cikkben később egy hasznos edzéstervet mutatunk majd, ami három kardióedzést és három erőedzést ír elő. Ez az alapvető javasolt gyakoriság azok számára, akik szeretnék az edzésekkel javítani egészségüket. A későbbiekben a gyakoriság növelhető, ahogy tested hozzászokik a terheléshez.
Intenzitás (Intensity)
Ez arra utal, hogy mennyire megerőltetők az edzéseid. Eleinte mérsékelt kardióedzésekkel érdemes indítani, amelyek nagyjából 5-6 körüli erőkifejtést igényelnek egy 10-es skálán. Idővel persze, ahogy tested fejlődni kezd az edzések során, intenzívebb, megterhelőbb edzéseket is vállalhatsz majd, például intervallumedzések formájában.
Időtartam (Time)
Nem meglepő módon, ez a mutató edzések időtartamát jelzi. Egy kiadós kardióedzés 20-25 perctől indul, amit minden héten ajánlott néhány plusz perccel kiegészíteni.
Típus (Type)
Az edzés típusáról beszélünk, tehát hogy futsz, kerékpározol, úszol, súlyt emelsz-e, és így tovább. Itt egyrészt arra kell odafigyelned, hogy olyan edzéstípusokat válassz, amiket szívesen is csinálsz, másrészt pedig arra is, hogy válogatott gyakorlataid minden izomcsoportodat megmozgassák az edzéseid során. Idővel aztán változatosabbá teheted edzéseidet azzal, hogy többféle edzéstípust is kipróbálsz.
Ha kellő gyakorisággal, kellő intenzitással, és kellő ideig edzel, idővel észreveheted majd a változásokat testeden. Azonban tested előbb-utóbb hozzászokik majd a megcélzott F.I.T.T. szinthez, ezért eljön majd az idő, amikor változtatnod kell valamelyik tényezőn (sűrűbb, intenzívebb, hosszabb, változatosabb edzések, stb.)
Mivel mindenki teste, céljai és képességei egyediek, az alábbi kezdő edzésterv csupán iránymutatásként szolgál. Nyugodtan változtass rajta saját igényeidnek megfelelően.
Továbbá, ha gyengének érzed magad, vagy túlságosan fájnak az izmaid egy korábbi edzéstől, akkor hallgass a testedre, és aznap inkább pihenj. Nem muszáj minden egyes nap edzeni, hiszen fontos, hogy lehetőséget adj testednek a regenerációra. Hasonlóképpen, ha úgy érzed, hogy edzéseid nem dolgoztatnak meg eléggé, akkor tekerj rá azokra a F.I.T.T. szempontokra!
Kardióedzés kezdőknek
Ehhez az edzéstervhez bármilyen kardiógyakorlatot használhatsz. Ha van otthon futópadod, szobakerékpárod, evezőgéped, fellépő padod, stb., akkor edzhetsz ezekkel, de ha nincs, akkor is elmehetsz sétálni, futni vagy akár úszni is – nincs szükség külön eszközökre.
Eszközként érdemes az erőedzésekhez beszerezned egy pár kézisúlyzót vagy medicinlabdát, a megfelelő alátámasztásról pedig egy jó tornaszőnyeg gondoskodhat.
Az erőkifejtési szintekről
Állítsd be úgy eszközeidet / célozz meg egy olyan intenzitást, hogy edzéseid során elérd a javasolt erőkifejtési szintet. A érzékelt erőkifejtés egy 1-10-es skálán mérhető, ahol a magasabb értékek nagyobb megerőltetést jeleznek. Természetesen ez szubjektív, és könnyen lehet, hogy szükséged lesz néhány edzésre, míg elkezdesz ráérezni, hogy mi számít neked 4-es, vagy 7-es erőkifejtésnek.
Az alapvető erőkifejtésed nagyobb kell legyen az edzés során, mint amilyennel bemelegítettél – más szóval el kell hagynod hozzá a komfortzónádat. Ne felejtsd el módosítani a beállításaidat, ahogy egyre többet edzel, hogy folyamatosan kellő kihívást nyújtsanak edzőgépeid (ha használsz ilyeneket).
Az edzés menete
A fő cél az, hogy megtaláld az alap erőkifejtési szintet, még akkor is, ha ehhez csökkentened kell az edzések intenzitását (kisebb ellenállás, enyhébb emelkedők, stb.) Módosítsd tehát úgy az edzéstervet, hogy passzoljon fittségedhez. Ha pedig fáj, vagy szédülni kezdesz, mindenképpen állj meg, és pihend ki magad!
1. Végezz egy könnyed, vagy mérsékelt tempójú bemelegítést (5 perc). Eközben még elég, ha kényelmesen érzed magadat, és tudsz beszélni is. Ez a bemelegítés hagy néhány percet a szívednek, hogy egyre feljebb menjen a pulzusod – ehhez folyamatosan növeld a tempót. Próbálj meg egy 4-es erőkifejtési szintet elérni.
2. Alapszint (5 perc). Növeld a tempót, az ellenállást, az emelkedőt, vagy egyszerre többet is ezek közül, hogy rátalálj alapszintedre. Ebben a részben már ki kell némileg lépned komfortzónádból, és érezned kell, hogy tested dolgozik. Azonban még mindig tudnod kell rendesen beszélni. Ez nagyjából egy 5-ös erőkifejtési szintet jelent.
3. Növeld tovább az edzés nehézségét (emelkedő, ellenállás, stb.) (2 perc). 1-2 értékekkel lépkedj feljebb a gép beállításain, hogy érezd, hogy keményebben dolgozol, mint korábban. Röviden: válts 6-os erőkifejtésre a saját, személyes skáládon.
4. Csökkentsd az edzés nehézségét (3 perc), és térj vissza az alapszintedre.
5. Növeld az edzés nehézségét (1 perc), hogy az alapszintnél keményebben dolgozzon tested.
6. Alapszint (3 perc).
7. Nehezebb edzés (1 perc).
8. Alapszint (3 perc).
9. Levezetés (2 perc). Csökkentsd az edzés nehézségét, amíg újra kényelmesen nem érzed magadat.
Heti rendszerességű edzések
Az alábbi edzéstervben az első és hatodik nap edzései 25-25 perc hosszúak , de ennek ellenére próbálj meg a javasolt erőkifejtésekkel edzeni. Ha úgy érzed, hogy eleinte csak 10-15 percet bírsz ki, akkor nyugodtan szoktasd hozzá testedet az edzésekhez rövidebb alkalmakkal, mielőtt hosszabbítanál.
Lesz egy nagyon egyszerű erőedzésed is, amit a kardiózás előtt (javasolt) vagy után is megcsinálhatsz. Az erőedzéshez két sorozatot kell végigcsinálnod az előírt gyakorlatokból, egy rövid pihenővel ezek között.
Az edzéseket egy kellemes 5 perces nyújtással zárod majd le. Ezt semmiképpen ne hagyd ki, mert épp olyan fontos, mint az edzés többi, intenzívebb része. A nyújtás segít ellazítani az izmaidat, és „visszaállítani” testedet az edzés előtti állapotba.
1. Nap: Kardió, erőedzés, nyújtás
1. 25 perc egyszerű kardiózás
Az első napot egy 25 perces kardiózással kezdd. Ehhez ajánlott valamilyen kardió edzőgépet használni, vagy elindulni futni.
2. Egyszerű erőedzés
A következő egy rövid 10-20 perces erőedzés, amely során két sorozatot csinálsz a választott gyakorlatokból. Ezt könnyű kézi súlyzókkal, egy medicinlabdával, székkel, illetve fitnesz szőnyeggel érdemes végezni.
3. Nyújtás
Némi nyújtás rugalmasabb gyakorlatokkal. 5 perc könnyed levezetés, amihez semmilyen külön eszközre nincs szükség (habár egy masszázs henger még többet segíthet az izmok ellazításában).
2. Nap: Gyaloglás és nyújtás
A második nap egy lazább, regenerációs nap, amely során elég csupán egy kis könnyed kardiózást tartani. Persze, a gyakorlatokból álló edzések is nagyon hasznosak, de már egy kis extra mozgás is segíthet megszabadulni a felesleges kalóriáktól.
1. Egy kis gyaloglás
Szánj 15-20 perc időt egy pörgősebb tempójú gyaloglásra.
2. Ülő nyújtás
Levezetés gyanánt nyújts 5-10 percig.
3. Nap: Kardió, erőedzés, nyújtás
A harmadik napon egy más fajta kardióedzést fogsz tartani, mint az első nap, méghozzá némi intervallumedzéssel. Az intervallumedzés lényege, hogy rendszeresen váltogatsz nagyon intenzív, és kevésbé megerőltető tempó között. Ez segít majd kideríteni, hogy mennyit bír szervezeted (de vigyázz, nehogy túlerőltesd magad).
Akár csak az első nap, a harmadik nap edzését is elvégezheted bármilyen edzőgépen, vagy anélkül is. Az erőedzés ugyan az lesz, mint az első nap, és ne felejts el nyújtani sem levezetés gyanánt.
1. Intervallumedzés
Ez olyan, mint a sima kardiózás, csak rövidebb ideig tart, és intenzívebben kell végezni – tehát bármilyen kardiógyakorlat megfelel hozzá, akár géppel, akár anélkül. Összesen 20 percig csináld.
2. Egyszerű erőedzés
A következő egy rövid 10-20 perces erőedzés, amely során két sorozatot csinálsz a választott gyakorlatokból. Ezt könnyű kézi súlyzókkal, egy medicinlabdával, székkel, illetve fitnesz szőnyeggel érdemes végezni.
3. Nyújtás
Némi nyújtás rugalmasabb gyakorlatokkal. 5 perc könnyed levezetés, amihez semmilyen külön eszközre nincs szükség (habár egy masszázs henger még többet segíthet az izmok ellazításában).
4. Nap: Aktív pihenés
A negyedik napon nem kell edzened, de érdemes annyira aktívnak maradnod, amennyire csak lehetséges. Menj el egy laza sétára, nyújtogass egy kicsit, stb. Íme néhány ötlet erre a napra:
• Csinálj néhány felülést vagy fekvőtámaszt TV-nézés közben.
• Vidd egy hosszabb sétára a kutyádat.
• Mozgasd meg magadat egy fitnesz labdával.
5. Nap: Gyaloglás és nyújtás
Akárcsak a második napon, az ötödik napon is elég, ha elmész egy kiadós sétára, majd levezeted azt egy kis nyújtással.
1. Egy kis gyaloglás
Szánj 15-20 perc időt egy pörgősebb tempójú gyaloglásra.
2. Ülő nyújtás
Levezetés gyanánt nyújts 5-10 percig.
6. Nap: Kardió, erőedzés, és nyújtás
A hatodik nap ugyan az lesz, mint az első nap volt. Ha ekkorra már fáradtabbnak érzed magadat, akkor a következő héten tarts két pihenőnapot egy helyett, vagy csak összesen két kardiós napot iktass be a heti edzéstervedbe. Az első néhány hét kétségtelenül a kísérletezésről szól majd, amíg meg nem találod azt a szintet, ami kellően megterhel, de rendszeresen és helyesen tudod csinálni.
1. 25 perc egyszerű kardiózás
A hatodik napot egy 25 perces kardiózással kezdd. Ehhez ajánlott valamilyen kardió edzőgépet használni.
2. Egyszerű erőedzés
A következő egy rövid 10-20 perces erőedzés, amely során két sorozatot csinálsz a választott gyakorlatokból. Ezt könnyű kézi súlyzókkal, egy medicinlabdával, székkel, illetve fitnesz szőnyeggel érdemes végezni.
3. Nyújtás
Némi nyújtás rugalmasabb gyakorlatokkal. 5 perc könnyed levezetés, amihez semmilyen külön eszközre nincs szükség (habár egy masszázs henger még többet segíthet az izmok ellazításában).