Termék tesztek

Fitnesz tippek az őszi alakformáláshoz

2021.09.15 08:48
Fitnesz tippek az őszi alakformáláshoz

Az újévi fogadalmak kultúrájának köszönhetően az emberek többsége azt hiszi, hogy csak január elsején van lehetőségünk megváltoztatni rutinunkat egy egészségesebb életmód érdekében. Az igazság azonban az, hogy az ősz eleje éppen olyan ideális, sőt, talán még jobb időszak az új fitneszcélok kitűzéséhez.

Gyerekkorunkban a nyár izgalmas összevisszaságát követően ősszel sokkal jobban kellett összpontosítanunk energiánkat, hiszen ilyenkor kezdődött el az iskola. Akár vannak gyermekeid, akiket felnőtt fejjel most te küldesz vissza az iskolába, akár nincsenek, bizonyára benned is él még ez a tanévkezdő hozzáállás szeptember elején.


Mai cikkünkben megmutatjuk, hogy hogyan összpontosítsd energiádat az őszi alakformálásra!

 

Hogyan kezdj bele olyan fitneszrutinba, amit csinálni is fogsz majd

Az ősz egy nagyszerű lehetőség arra, hogy hozzászoktasd magad egy olyan fitneszurinhoz, amit aztán télen, és még a következő évben is megtartasz majd. Ahogy az ősz egyre sötétebbé és hidegebbé válik, az embernek egyre több oka lesz a négy fal között tölteni szabadidejét. Ilyenkor már nehéz kiszokni a szabadba, ezért kell még az ősz elején, jó időben hozzászoknod ahhoz, hogy odakint mozogj. Ha rendszeresen edzel, sokkal könnyebb lesz fokozatosan átváltani a téli hidegbe és sötétségbe.


Olyan ez, mintha fel próbálnál futni egy magas dombra. Ha előtte időben elég lendületet szerzel, sokkal könnyebb lesz meghódítani a dombot. Ez a domb jelen esetben az év végi ünnepi időszak, amikor a legtöbben engednek az édességek és zsíros fogások csábításának, teljesen megfeledkezve egészséges szokásaikról.


Ha már most elkezdesz egy egészségesebb életmódra törekedni ahelyett, hogy karácsony és szilveszter között tűznéd ki magad elé „újévi fogadalmadat”, akkor az ünnepek idejére már az új normává válhat nálad a tudatosabb étkezés és a rendszeres mozgás is.


Az alábbiakban néhány további hasznos tanácsot is megosztunk ezzel kapcsolatban, de ha a fent részletezett alapkoncepciót el tudod fogadni, akkor jó úton leszel a sikerek irányába!

 

1. Tudd, hogy miért csinálod

A fitneszcélokat mindig érdemes egy „miérttel” összekötni – ez a valódi motivációd, ami miatt úgy döntesz, hogy egészségesebb életmódra váltasz. Talán fogyni szeretnél? Rendben, de mi az, ami erre motivál? Miért csinálod?


Egy jó „miért” lehet, hogy szeretnél újra beleférni régi, de még divatos ruháidba, vagy épp hosszú életre vágysz, hogy minél több aktív évet tölthess az unokáiddal. Kell egy jó ok, ami miatt minden nap mozogni kezdesz.

 

2. Tűzz ki mérföldköveket, és legyen egy jó taktikád

A fő célokat úgy érheted el a legkönnyeben, hogy konkrét, kézzelfogható, rövidebb távú mérföldköveket tűzöl ki magad elé. Ezek segítenek majd nyomon követni, hogy a megfelelő úton haladsz-e céljaid irányába, és hogy milyen ütemben.


Ha például fő célod az, hogy új edzésekkel állíts kihívást magad elé, a „miérted” pedig az, hogy erősebbnek érezd magad, és több energiád legyen, akkor válassz olyan mérföldköveket, amik lépésenként segítenek elérni mindezt.


Talán minden héten, vagy kéthetente kipróbálsz egy új edzésmódot. Vagy megpróbálsz három hét alatt elsajátítani egy olyan edzési formát, ami jelenleg nem akar jól menni.


Nem csak ezeket a mérföldköveket kell papírra vetned, hanem azt is, hogy mi tartja majd benned a lelket fitneszhadjáratod során. Ilyen technikák lehetnek például, hogy rendesen kialszod magadat, vagy kevesebbszer eszel nap közben, hogy könnyebben megőrizhesd ideális vércukorszintedet, és így tovább.

 

3. Töltsd ki a hiányzó részeket

Fogj egy üres naptárat, és jelöld meg benne azokat a napokat, amiken a következő hetekben edzeni fogsz, illetve írd oda azt is, hogy mit fogsz csinálni edzés gyanánt ezeken a napokon. Ha ezek a hetek eltelnek, töltsd ki a következő néhány hetet is.


Ez nagyon fontos. Használhatsz asztali naptárat, a telefonodat, vagy bármilyen más eszközt, amivel számon tarthatod, hogy melyik nap mik lesznek a feladataid. Lehetőleg minden héten ugyan azokra a napokra, és ugyan azokra az időpontokra időzítsd edzéseidet. Mindez segít majd, hogy beleszokj új, mozgalmasabb rutinodba.


Ahogy a hónapok telnek, úgy egyre inkább természetessé válik majd a rendszeres mozgás számodra, és nem lesz szükséged arra, hogy napra pontosan mindent előre megtervezz magadnak. Eleinte azonban fontos, hogy szó szerint a szemed előtt legyenek feladataid és céljaid, ezért írd le őket valahová!

 

4. Keress valakit, aki felelősségre vonhat

Céljaid elérésében sokat segíthet egy olyan barát, aki hajlandó veled együtt belevágni egy új fitneszrutinba. Sokkal valószínűbb, hogy elmész majd az edzéseidre, ha tudod, hogy egy barátod számít rád, hogy megjelenj. Nem akarsz csalódást okozni neki, igaz? Keress tehát valakit, akivel legalább hetente egy alkalommal találkozol, hogy együtt edzhessetek.


A hét többi napján külön is edzhettek, vagy ahogy nektek jó, de fontos, hogy legyen egy kitűzött közös napotok, mert ez mindkettőtöket segít sínen tartani majd. Például kerékpározzatok néhány órát szombatonként, vagy iratkozzatok be egy szerdánként megtartott jógaórára, stb.


Még ha nem is találsz senkit, aki benne lenne ebben, sokat segíthet, ha van valaki, akivel meg tudod osztani terveidet és tapasztalataidat. Ez lehet a párod, egy barátod, vagy egy online fitneszcsoport tagjai. Bárki, aki felelősségre vonhat, ha ellustulnál.


Miután egy vagy több ember is ismeri a céljaidat, sokkal kellemetlenebb érzés feladni azokat, de lesz is, aki támogat majd, hogy elérhesd ezeket.

 

5. Szerezz megfelelő felszerelést

Ősztől hűvösebbé és kiszámíthatatlanabbá válik az időjárás, így fontos, hogy mindig rétegesen öltözködj. Ellenőrizd már az ősz elején, hogy milyen állapotban van jelenlegi felszerelésed, illetve, hogy mi hiányzik belőle. Megvan minden ahhoz, hogy edzeni kezdhess, és télen is folytathasd a rendszeres mozgást?
Sokan a kellemes koraőszi időben kezdenek el a szabadban futni, aztán az első reggeli faggyal abba is hagyják azt. Ha megvan hozzá a megfelelő sportruházatod, akkor ez sem foghat majd ki rajtad!


Szedd össze tehát a szükséges rétegeket, amikkel megvédheted magad az időjárás viszontagságaitól, egészen addig, amíg tavasszal enyhülni nem kezd az idő:
• Egy vékony, hosszúujjú felsőt, ami magába szívja a nedvességet
• Egy mellényt, ami melegen tart
• Egy vékony kabátot, ami szorosan illeszkedik az alakodhoz, de lehetővé teszi, hogy több réteget is felvegyél alá – ez véd majd az időjárás elemeitől
Fitness felszerelést, ami motivál az edzésre és segít a hatékonyság növelésében 

 

6. Válts egészséges szezonális ételekre

A rendszeres testmozgás nem ér majd sokat, ha tested nem kap elegendő tápanyagot, amiből energiát szabadíthat fel az edzések során. Szerencsére ősszel számos egészséges zöldségnek és gyümölcsnek van szezonja, így nem nehéz frissen hozzájutni ezekhez.


Érdemes továbbá előre nagyobb adagokat elkészítened magadnak különféle egészséges fogásokból, hogy később több időd legyen mással foglalkozni.


Nézz szét a közeli piacokon, és vadászd le a legszebb almákat, édesburgonyákat, céklákat, körtéket, tököket és más finomságokat.

 

7. Fontold meg az étrendkiegészítőket

Még ha igyekszel egészségesen is táplálkozni, egyes étrendkiegészítők sokat segíthetnek szervezeted karbantartásában és egészséged megőrzésében. Ahogy ősszel és télen a nappalok rövidebbekké válnak, kevesebb D-vitaminhoz is juthatunk természetes módon.


Mi több, télen a betegségek is könnyebben terjednek, így a D-vitamin mellé fontos a C-vitamin pótlása is, hiszen a fagyos hónapokban nem igazán lehet friss, természetes zöldségekhez és gyümölcsökhöz hozzájutni a piacokon.

argep.hu simplepay_hu