Egyes gyerekek azonban egyáltalán nem érdeklődnek a csapatsportok, vagy általában a sportok iránt, ami sok fejfájást okozhat azoknak a szülőknek, akik a legjobbat szeretnék csemetéik számára. Szóval mit lehet tenni ilyenkor?
Egyes gyerekek egyszerűen nem kedvelik a csapatokat
Mozogni egyedül is lehet. Ha egy gyermek nem szeretne egy csapathoz csatlakozni, akkor nem érdemes erőltetni rá, de próbáld meg kideríteni, hogy mi lehet az oka ennek. Meglehet, hogy sikerül kibeszélnetek a dolgokat, és mégis úgy dönt, hogy belép egy csapatba, vagy legalább megtudod, hogy mi tartja vissza, és segíthetsz neki egy hozzáillő alternatívát találni.
íme néhány ok, amiért gyermeked nem szívesen csatlakozik a sportedzésekhez, és hogy hogyan segíthetsz neki leküzdeni ezeket az akadályokat:
Még nem fejlődtek ki az alapképességei
Habár egyes sportprogramok már óvodások számára is nyitottak, a gyerekek többsége 6-7 éves korára éri el a szabályszerű sportok űzéséhez szükséges szellemi és fizikai szintet.
Azoknak a gyerekeknek, akik nem gyakoroltak korábban egy bizonyos sportot, több időre lehet szükségük, hogy megfelelően elvégezhessék az olyan alapmozdulatokat, mint egy labda elrúgása, vagy elütése valamilyen sportszerrel. Sajnos könnyedén tönkreteheti a motivációjukat, ha az első néhány próbálkozás után sem sikerül, amit szeretnének.
Egy lehetséges megoldás otthon gyakorolni ezeket a sportokat gyerkőcöddel. Legyen szó labdarúgásról, kosárpalánkra dobásról, vagy közös kocogásról, ezek az alkalmak lehetőséget nyújtanak számára, hogy erőnlétét és képességeit is fejlessze, méghozzá a saját tempójában, egy biztonságos környezetben. Ilyenkor a kudarcok is kevésbé érződnek kínosaknak, és az egész egy szórakoztató családi program is lehet.
Az edző vagy a környezet túlságosan versenyorientált
Azok a gyerekek, akik egyébként is félve lépnek a pályára, csak még kellemetlenebbül érzik majd magukat, ha az edzőjük folyamatosan utasításokat kiabál nekik, vagy az egész csapat túlságosan versenyorientált.
Érdemes előre megismerkedni egy kicsit az adott klubbal, mielőtt beíratnád gyermekedet. Beszélj az edzőkkel és kérdezd ki a többi szülőt is arról, hogy mit gondol a csapat versenyfilozófiájáról. Talán olyan sportklubot is sikerül találnod valahol a közelben, ahol a tagok csak a játék miatt játszanak, és a versenyeknek sincs nagy tétje.
Ahogy aztán gyerkőcöd felcseperedik, egyre több nyomást lesz képes feldolgozni (versenyek, pontszámok, stb.) Egyes gyerekek már egész fiatal koruk óta szeretnek versengeni, de sokan nem állnak készen erre a nyomásra 11-12 éves korig. Fontos persze, hogy még egy versenyorientált csapatban is pozitív, barátságos legyen a hozzáállás mind a tagok, mind pedig az edző részéről.
Lámpaláz
Azok a gyerekek, akik nem született sportolók, vagy szimplán csak félénkek valószínűleg nem viselik majd jól azt a nyomást, ami egy csapattal jár. Egyes gyerekek attól is tartanak, hogy csalódást okoznak majd szüleiknek, az edzőnek, vagy csapattagjaiknak. Ez különösen akkor lehet probléma, ha a gyerkőc még nem gyakorolta eleget az alapvető képességeit, és a csapat túlzottan versenyorientált.
Legyenek tehát realisztikus elvárásaid. A gyerekek többsége nem jut ki az olimpiára, és más világbajnokságokra. A legtöbbek szobája nem lesz tele érmekkel és kupákkal. Sok gyerek csak szeretné jól érezni magát, miközben sportol, és ha a csapat vagy az edző ezt nem fogadja el, akkor más helyet kell keresned számára.
Még nem találta meg a megfelelő sportot magának
Meglehet, hogy gyermeked szívesen sportolna valamit, csak még nem döntötte el, hogy mit – vagy szimplán nem is ismeri még a számára megfelelő sportot. Lehet, hogy ha nincsenek ínyére a csapatsportok, még szívesen futna, úszna, vagy kerékpározna, amik egyedül is űzhetők.
Légy nyitott gyermeked érdeklődéseire, bármilyen sportról is legyen szó. Ez persze nem mindig egyszerű, hiszen meglehet, hogy fiatalabb korodban nagyon szeretted rúgni a bőrt, és szívesen látnád gyerkőcödet is a pályán. De sokkal fontosabb ennél hagyni, hogy olyasmiben érvényesüljön, amit igazán élvez.
Egyéb akadályok
A különböző gyerekek eltérő ütemben fejlődnek, ezért még egy szűkebb korcsoportban is előfordulhatnak más és más súlycsoportú, magasságú, illetve fizikai képességű fiatalok. Ha egy gyermek magasabb, alacsonyabb, vagy épp testesebb a többieknél, akkor ez sokat ronthat az önbizalmán, hiszen úgy érezheti, hogy valami nincs rendben vele.
A gyerekek a sportokkal járó sérülésektől is félhetnek, vagy attól, hogy szimplán nem képesek tartani a lépést a többiekkel. A súlyosabb gyerekek testük tarthatja vissza attól, hogy próbálkozni merjenek, míg az asztmás gyerkőcök számára inkább azok a sportok felelnek meg, amelyek csak rövid erőkifejtéseket igényelnek.
Tartsd szem előtt gyermeked adottságait, képességeit, és egészségügyi állapotát is, hogy ezek szerint szűkíthessétek le az ideális sportokat számára. Egyes gyerekek félnek a labdától, így számukra az úszás, a futás, és egyéb nem labdával játszott sportok lehetnek ideálisak. Az alacsonyabb gyerekekhez kevésbé illik például a kosárlabda, de meglehet, hogy remek birkózók lennének, és így tovább.
Testmozgás csapatsportokon kívül
Egyes gyerekek akkor szeretik meg igazán a csapatsportokat, amikor már elég ügyesek ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a többiekkel.
Viszont vannak olyan gyerkőcök is, akik természetükből adódóan nem szívesen játszanának csapatban. Szerencsére számukra is rengeteg sport közül válogathattok, hogy ne kelljen csak ezért lemondania a rendszeres testmozgásról. Íme csupán néhány a temérdek opció közül, amihez 1-2 résztvevő is elegendő:
• úszás
• lovaglás
• tánc
• korcsolyázás
• kerékpározás
• futás
• gördeszkázás
• túrázás, gyaloglás
• vívás
• tenisz
• küzdősportok
• gimnasztika
• jóga
Sportszer webáruházunkban bármilyen sporttevékenységhez megtalálod a megfelelő kiegészítőket és kellékeket, amely a későbbiekben motivációnak is nagyszerű a gyerekek esetében!