A modern világ kényelmeit a legtöbben szívesen élvezik otthonukban a négy fal között, ami egy bizonyos ponttól sajnos nagyon is káros lehet az egészségre. Különösen veszélyeztetettek azok a gyermekek, akik szívesebben foglalkoznak digitális játékszereikkel (okostelefonok, táblagépek, stb.), mint a rendszeres testmozgással.
Az Egyesült Államokban például egy 2011-2012-ben végzett felmérés során a CDC (az amerikai járványügyi központ) megállapította, hogy a 2-19 év közötti gyerekek között 12 millióan voltak az elhízottak, ami már önmagában aggasztó szám.
Természetesen ezek a problémák nem kizárólag az USA-ra jellemzők, hiszen hazánkban is rengeteg szülő hagyja gyermekét inkább egy helyben ücsörögve játszani ahelyett, hogy aktív testmozgásra ösztönözné. Fontos azt is megjegyezni, hogy a gyermekkori elhízásért nem csak a mozgáshiány, hanem az egészségtelen étrend is felelős.
Ha azonban felmerül a kérdés, hogy mi a megoldás erre a súlyos egészségügyi problémára, sajnos nehéz egyértelmű, meghatározó választ megfogalmazni. Ennek első sorban az az oka, hogy minden gyermek esete más. Annyit azonban leszögezhetünk, hogy az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás segíthet egy sokkal egészségesebb életmód kialakításában a gyermekek számára.
Szóval hol kap helyet ebben az egyenletben a sport?
Tekintve hogy a sport segíthet felvenni a küzdelmet a gyermekkori elhízással, logikus feltételezni, hogy minden gyermekekkel foglalkozó szakember erősen ajánlaná azt a fiatalok számára. Sajnos azonban az oktatási intézményekben általánosságban nem jut elegendő idő az aktív testmozgásra, ami szintén egy világszintű probléma. Éppen ezért a gyermekeknek iskolán kívüli, közösségi programokkal kell pótolniuk testmozgás-szükségleteiket, ha szeretnék elkerülni, vagy leküzdeni az elhízást.
Félreértés ne essék – az egészséges életmód és a gyermekkori elhízás elleni aktív sportolás nem jelenti azt, hogy minden gyermek olimpiai szintű edzéseket kell tartson. Az elhízás elleni küzdelem kulcsa a rendszeres aktivitás, nem pedig az, hogy a maximális teljesítményre hajtsák a gyermeket. Nem kell, hogy bármiben az első legyen, hiszen azzal nyeri a legértékesebb díjat, hogy nem hanyagolja el a szervezetét.
Ha kifejezetten a győzelemre ösztönözzük őket, a gyermekek épp, hogy elbizonytalanodhatnak, ha nem teljesítenek az elvárt szinten, ez pedig nem csak a testmozgástól veheti el a kedvüket, hanem rendszeresen súlyos csapásokat mérhet önbizalmukra is. Nem mindenki születik sportolónak és sokaknak nem is igazán van kedvük hozzá, hogy a minimumnál többet mozogjanak.
Ahelyett tehát, hogy mindig a győzelmet várnánk el tőlük és az ezzel komoly stresszt erőltetnénk rájuk, sokkal jobb ötlet a sportokat szórakoztató időtöltésként prezentálni nekik. A cél az, hogy a gyermekek valamilyen formában aktívak legyenek, hiszen ha nem élvezik, amit csinálnak, akkor nem ösztönzi majd őket semmi arra, hogy mozogjanak.
Hogyan használhatják a szülők a sportot a gyermekkori elhízás ellen?
Győződj meg róla, hogy gyermeked olyan sporttevékenységet válasszon, ami tényleg rendszeres mozgásra készteti. Erre jó példát adnak a különböző csapatsportok, a szervezett edzések – hiszen itt a gyerkőc társaságban mozoghat. A csapat buzdítása a pálya széléről még a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető valódi sporttevékenységnek. Az úszás, futás, focizás vagy gimnasztika ezzel szemben remek aktív időtöltések – ráadásul a legtöbb nem is kifejezetten költséges. A csapatsport eszközeinket például itt találod, természetesen otthonra is érdemes beszerezni a kedvenc labdáját a gyereknek!
Fontos, hogy a gyermek válasszon. Ha megpróbálsz ráerőltetni valamit, amihez semmi kedve, akkor nem fogja élvezni, amit csinál, mert kényszernek érzi majd. Járj utána a közeli sportlehetőségeknek és ne feltétlenül ragadj meg csak egynél. Ha a szabadtéri sportok szezonja lezárul, ideje a következői időszakra valami bent végezhető testmozgásra váltani. Azonban azt sem szabad hagynod, hogy gyermeked felhagyjon a sportolással. Eleinte nehéz lesz megszoknia egy új sportot (akár most kezdi ezt az egészet, akár egy új sportra vált át a szezon befejeztével). Biztasd, légy pozitív és támogasd, amiben csak teheted – sose felejtsd el megdícsérni az eredményeit!
Biztasd otthoni mozgásra is gyermekedet. Ha attól fél, hogy nem fog tudni lépést tartani a többiekkel az edzéseken, akkor érdemes otthon belekezdeni ezekbe, hogy ne legyen annyira új számára a folyamatos testmozgás. Ez már önmagában segít, hiszen eközben is aktív lesz – ráadásul otthonra egy rakás szuper sportjátékot is beszerezhettek.
Erre jó példa a nagy méretű trambulin vásárlása. A gyerekek imádnak ugrálni, és meglátod, erre nem kell majd “rászoktatnod”, magától fogja szinte követelni a trambulin-időt! De más otthoni szórakoztató sportokat is kereshettek: tollasozzatok például tavasszal a kertben, vagy csak focizzatok, passzolgassatok délutánonként. Ha nem egyedül kell játszania, sokkal jobban fogja élvezni.
Tartsd észben, hogy a fő cél mindig gyermeked egészsége kell, hogy legyen. Ha már az elhízás jeleit mutatja, akkor mindenképpen keress fel egy szakorvost konkrét, személyre szabott, szakvéleményen alapuló egészségügyi tanácsokért! Ezen kívül tudasd az edzőjével is, hogy mik gyermeked fő céljai a testmozgással, illetve hogy milyen egészségügyi problémái vannak, amikről tudnia kell. Komolyabb elhízási esetekben a gyermeknek személyes odafigyelésre és edzésprogramra lehet szüksége, mielőtt kivehetné a részét a versenyszerű csapatjátékokból.