Hírek

Így szerettesd meg a sportokat gyermekeddel

2021.09.22 08:58
Így szerettesd meg a sportokat gyermekeddel

A rendszeres testmozgás minden gyermek fejlődésének fontos részét képezni, nem csak fizikai, hanem szellemi téren is. A szülők zöme igyekszik is rendszeresíteni mindezt gyermekeik számára, sokan azonban ijedten tapasztalják, hogy azok nem feltétlenül érdeklődnek a sportok iránt. Mai cikkünkben néhány hasznos tanácsot osztunk meg, amelyek segíthetnek megszerettetni a sportokat gyermekeddel!

A gyerekek első sorban érintésekkel és egyéb fizikai módszerekkel érzékelik a világot maguk körül. Felvesznek dolgokat, megvizsgálják azokat a kezeikkel, megtapasztalják, hogy milyen, amikor futás közben arcukba csap a szél, és így tovább. A csapatmunka, az összetartás és a szórakozás mind jelen vannak sportolás közben, ráadásul ezek a tevékenységek segítenek olyan idegkapcsolatokat is létrehozni, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gyermekek érzelmi és intellektuális fejlődéséhez.


Ahogyan a gyermekek felcseperednek, a sportok komolyabb szerepet tölthetnek be életükben, például amikor csatlakoznak egy helyi vagy iskolai csapathoz. Egyes fiatalok természetes módon vonzódnak ezek iránt, míg másokat hidegen hagynak a csapatsportok. Sőt, a gyerekek egy nagy része kifejezetten kerüli az ilyesfajta, vagy bármilyen más jellegű mozgást. Az ilyen esetek – érthető módon – kifejezetten aggaszthatják a szülőket, akik mindig a legjobbat szeretnék gyermekeik számára.


Lássuk tehát, hogy miért történik mindez, és hogy hogyan segíthetsz szülőként gyermekednek, hogy legalább megkedvelje a mozgást!

 

Miért nem érdeklik a gyerekeket a sportok?

Ezen a kérdésen bizonyára temérdek szülő elmerengett már. „Olyan sokfajta sport van – hogy lehet, egyik sem izgatja a gyermekemet?” Erre a kérdésre számos választ meg lehetne fogalmazni, de a fő magyarázatot abban kell keresnünk, ahogyan prezentáljuk a sportokat gyermekeinknek.


Egyes gyerekek úgy érezhetik, hogy muszáj olyan sportot űzniük, ami nem illik hozzájuk. Szintén nyomást gyakorolhat a gyerekekre, ha úgy érzik, hogy csak egyetlen sporttal foglalkozhatnak, ami mind fizikai, mind pedig társadalmi szempontból korlátozhatja őket, ha egyszerre több programban is szeretnének részt venni, és több közösséghez is szeretnének tartozni.


A szülők hajlamosak elfelejteni, hogy az izmoknak is kell néha pihenniük, különösen, ha megterhelőbb sportokról van szó. A gyerekeknek is kell néha egy kis pihenés, és rendszeresen szünetet kell, hogy tartsanak, különben inkább munkának érződik majd a sport számukra, mint szórakozásnak.


Számos gyermeknek van egy olyan időszakuk felcseperedésük során, amikor látszólag egyik napról a másikra változik az érdeklődésük. Ilyenkor a szülők úgy érezhetik, hogy egy olyan gyermeket nevelnek, aki képtelen elkötelezni magát egy adott sport mellett. Sok szülőnek ilyenkor eszébe sem jut, hogy a gyerekek szeretik szabadon felfedezni azokat a dolgokat, amik érdeklik és elgyönyörködtetik őket. Csak meg kell találni azt a módszert, ami egyszerre támogatja ezt a végtelen kíváncsiságot, és közben fontos, értékes leckéket is tanít az elköteleződésről és a kemény munkáról.

 

Hogyan szerettesd meg a sportokat gyermekeddel?

Ha azt szeretnéd, hogy gyermeked számára természetessé váljon a rendszeres testmozgás, akkor több mindenre kell odafigyelned. Jó példát kell mutatnod, együtt kell sportolnod vele, szórakoztatóvá kell tenned magát a tevékenységet, és ösztönöznöd kell a sportokat ahelyett, hogy ráerőltetnéd őket.
Nagyon fontos odafigyelned ezekre, hiszen a gyerekek sok mindent szüleik tetteiből tanulnak el. Ha szimplán csak azt ismételgeted, hogy a „sportolás fontos”, de nem demonstrálod ezt, akkor azzal nem fogod megszerettetni a sportokat gyermekeiddel. Meg kell mutatnod nekik, hogy milyen előnyöket rejt számukra a rendszeres mozgás, ezzel motiválva őket, hogy a saját tempójukban szokjanak hozzá a sportokhoz, ahogyan felcseperednek.


A csapatsportok a gyerekek mentális és fizikai fejlődésében is fontos szerepet játszanak, ezért ha rendszeresen mutatsz példát gyermekeidnek mozgás terén, akkor azzal pozitív hatást gyakorolsz majd énképükre és gondolkodásmódjukra.


Fejtsük ki tehát bővebben, hogy mi mindent tehetsz szülőként, hogy megszerettesd a sportokat gyermekeddel!

 

Mutass példát

Szülőként bizonyára tisztában vagy vele, hogy gyermeked élete első éveiben tőled kapja a legtöbb tudást – akár közvetlenül, akár úgy, hogy megfigyeli minden mozzanatodat. Ez persze egyszerre áldás és átok is, hiszen a rossz szokásokat is könnyedén átadhatod gyermekednek, és ilyenkor csak magadat okolhatod majd, ha rendetlenséget hagy maga után, vagy őrült tempóban száguldozik az utcákon, mikor megkapja a jogosítványát.


Hasonlóképpen, ha gyermeked azt látja, hogy egész nap a kanapén fekszel a TV előtt, és a telefonodat nyomkodod, akkor elkönyveli magának, hogy ez az ideális életmód, és nem érdemes rendszeresen sportolni. Ahhoz tehát, hogy bebizonyítsd neki a sportok valódi értékét, neked is ki kell venned belőlük a részedet.


Járj el futni, vagy egy konditerembe, vagy szerezz be néhány edzőgépet otthonra (és használd is őket). Számos olyan sport létezik, amit egyedül vagy akár többedmagaddal is űzhetsz, és ez nem csak gyermeked fejlődésére lesz pozitív hatással, hanem saját szervezetedre is!

 

Sportolj együtt gyermekeddel

A gyermeknevelés egyik meghatározó része, amikor együtt passzolgathatod a focilabdát, vagy közösen dobálhatsz kosárra gyermekeddel. Mindez azonban nem csupán a minőségi együtt töltött időt miatt fontos.


Az, hogy gyermeked összekapcsolja egymással a sportokat és a szórakozást, első sorban rajtad, a szülőn múlik. Mivel gyermeked téged megfigyelve alakítja ki magában a véleményt arról, hogy mi a normális, könnyebben megszerettetheted vele a sportokat, ha együtt veszitek ki a részeteket a mozgásból.
Tanítsd meg gyermekedet biciklizni, aztán járj el vele együtt kerekezni. Ez lehet egy-két laza kör az utcában, vagy akár egy kalandosabb kerékpározás a közeli erdős utakon. Vagy szerezz egy kosárlabda palánkot, és mutasd meg, hogy hogy kell zsákolni, vagy cselezni. Ha szívesebben jársz edzőterembe, akkor vidd magaddal gyermekedet, és keress olyan tevékenységeket, amikből ő is kiveheti a részét.


Teljesen természetes, hogy először azokat a sportokat mutatod meg gyermekednek, amiket te magad is élvezel. Azonban fontos, hogy az idő múlásával odafigyelj arra, hogy ő maga mik iránt érdeklődik jobban, mit élvez, és mit nem. Előfordulhat, hogy amit te szívesen csinálsz, azt ő hamar megunja majd – készülj fel erre, fogadd el a tényt, és próbálj ki vele valami mást. Minél több sportot ismerhet meg testközelből, annál valószínűbb, hogy megtalálja azt, ami tényleg érdekli.

 

Lepd meg egy szép új sporteszközzel!

A gyerekek természetüknél fogva szeretnek ajándékot, meglepetést kapni, és általában az újdonság varázsában azonnal ki is próbálni legújabb szerzeményüket. Ha úgy látod, csemetéd magától még nem érdeklődik eléggé a sportok iránt, tedd azt ünneppé!


Egy szép focilabda, egy menő kosárlabda, de akár egy boxzsák is elindíthatja őt az úton, amelyre szeretnéd terelni. Nagyon fontos azonban, hogy ne tukmáld őt a játékra: sokkal hatékonyabb, ha akár az egész család kivonul a kertbe játszani az új szerzeménnyel, vagy akár barátokat is áthívhatsz erre az alkalomra! Meglátod, ha a sport nem kötelezettségként, hanem jó mókaként kerül tálalásra, máris nagyobb kedvvel fogja végezni még a legkisebb is.

 

Tedd szórakoztatóvá a sportolást

Senki sem szeret muszájból csinálni dolgokat. Ha a gyerekek azt látják, hogy szüleik rendszeresen sportolnak, akkor tudni fogják, hogy a rendszeres mozgás tényleg fontos. Ha azonban azt látják, hogy valaki jól is szórakozik sportolás közben, akkor tudni fogják, hogy ez igazán jó móka is egyben.


Bármilyen sportot is mutatsz meg, vagy tanítgatsz épp gyermekednek, próbálj ne túl sok nyomást gyakorolni rá. Inkább vedd lazán a dolgokat, és próbálj mindenbe egy kis nevetést vinni. A gyerekek csak akkor sajátítják majd el a helyes technikákat, ha élvezik is, amit csinálnak. Tehát szórakoztatóvá kell tenned a sportokat gyermeked számára! Íme néhány hasznos tipp ehhez:

 

Találj ki saját minijátékokat a sportokhoz

Tegyük fel például, hogy kosárlabdázol a hétéves fiaddal, és megfigyeled, hogy leginkább azt élvezi, hogy feldobja magasra a labdát, és megpróbálja elkapni, mielőtt pattanna egyet. Ennek persze semmi köze a kosárlabdázáshoz.


De ne próbáld meg eltiltani attól, amit tényleg élvezettel csinál – ehelyett inkább próbálj meg előállni egy olyan kreatív megoldással, ami mindkettőtök számára élvezetessé teszi a játékot. Például: meddig tud elszámolni, miután feldobta a labdát, és mielőtt elkapná azt?

 

Hívjátok át gyermeked barátait is, hogy együtt sportolhassanak

A gyerekek nagyon szeretnek együtt játszani, és a barátok társaságában sokkal hamarabb megszeretik a sportokat is. Gondolkodj el rajta, hogy miként teheted otthonodat ideális „sportközponttá” a gyerekek számára. Például felszerelhetsz egy kosárlabda palánkot a hátsó udvarban (akár a falra, akár egy külön oszlopra). Az is jó, ha van a közelben egy nyitott, biztonságos terület, ahol focizhatnak egy jót.

 

Ne mutasd ki a csalódottságodat – maradj pozitív!

Egyetlen gyermek sem szeretne csalódást okozni a szüleinek. Éppen ezért, még ha annak is érzed magad, ne mutasd ki, hogy csalódott vagy – inkább maradj pozitív a sportokat és gyermeked eredményeit illetően. mosolyogj sokat és ne hagyd, hogy elkomorodjon a hangulat, mert ez csak nyomást gyakorol majd rá, és hosszútávú negatív következményei is lehetnek. Nem szeretnéd, hogy a sportokat szülei csalódottságával kösse össze, ugye?


Emlékeztesd rá rendszeresen, hogy a legfontosabb mindig az, hogy jól érezze magát, és dicsérd meg, amiért láthatóan igyekszik. Ezek az apró pozitív visszacsatolások mind megerősítik benne, hogy a sportolás nem stresszforrás, hanem pont, hogy segít oldani azt.

 

Ne feledd, hogy gyerekek nem tudnak sokáig figyelni

Ne hidd azt, hogy gyermeked túl sokáig koncentrál majd egyetlen adott tevékenységre. Ha valami túl sokáig tart, a legtöbb gyermek idővel megunja azt.


Ha azt szeretnéd, hogy élvezze a sportokat, akkor érdemes változatosabbá tenni azokat számára. Még ha egy játéknak vannak is céljai, ne erőltesd, hogy játsszátok végig az adott meccset, ha már láthatóan ráunt a dologra.

 

Nézzetek együtt sportokat

Számtalan olyan sportokról szóló film van, ami inspirálhatja és motiválhatja is a gyerekeket, hogy kipróbáljanak valami újat. Talán a stadionok hangos, fényes kavalkádja nyeri majd meg őket, talán a csapat drámai, közös ujjongása egy gól után – egy kis közös filmnézéssel együtt adhatjátok át magatokat ezeknek az élményeknek.


Meccsekre is érdemes eljárni, ha van lehetőségetek erre, hiszen a játékosok látványa további inspiráció lehet gyermeked számára. Jobb híján a TV-ben is kereshettek egy sportcsatornát, ahol épp egy izgalmas meccset közvetítenek.


Minél több pozitív élményt kötnek a sportokhoz a gyerekek, annál szívesebben veszik ki majd belőlük a saját részüket is.

 

Biztass, ne erőltess!

Fentebb azt javasoltuk, hogy tedd szórakoztatóvá a sportokat gyermeked számára, nehogy úgy érezze, hogy muszájból kell mozognia. A „biztass, ne erőltess” tipp is ezen a vonalon helyezkedik el, hiszen szülőként az a feladatod, hogy egy szórakoztató, pozitív élményként ábrázold a sportolást gyermekednek.
Az emberek nem szeretik, ha nem jók valamiben, és ezzel a gyerekek is így vannak. Ha úgy véled, gyermeked élvez egy adott sportot, akkor dicsérd meg. Tégy pozitív megjegyzést arra, hogy mit csinál, vagy ahogyan csinálja azt.


Fontos továbbá, hogy ne próbáld ráerőltetni gyermekedre, hogy szigorúan, rendszeresen eddzen. Természetesen biztosan szeretnéd majd belenevelni a munkamorált valamilyen szinten, de te is tartsd szem előtt, hogy a sport csak akkor igazán hasznos, ha élvezettel csinálják, nem pedig azért, hogy valaki másnak megfeleljenek vele.

argep.hu simplepay_hu