Ha a különböző edzéstípusokra terelődik a szó, a dolgok hamar zavarossá válhatnak. Vannak, akik a HIIT edzésekre esküsznek, mert azok olyan hatékonyak a zsírégetésre, míg mások kifejezetten a kardiót célozzák meg, hogy felpörgessék pulzusukat.
De mi a legjobb választás? Egyáltalán van ilyen?
Mielőtt továbbmennénk, mindenképpen fontos megjegyeznünk, hogy bármilyen mozgás jobb, mint a semmi. Akár súlyt emelsz, akár futni jársz, vagy otthon aerobikozol, mindegyik ezerszer jobb a testednek, mintha csak ülnél és nem csinálnál semmit.
Az, hogy számodra mi a legjobb edzéstípus attól függ, hogy milyen eredményeket szeretnél elérni. Ezek alapján nézzük meg, hogy mely edzéstípusok hogyan hatnak testedre!
A legjobb edzéstípus a szív egészségéért: Aerobik
Az aerobikot azért tartják a legjobb szíverősítő edzéstípusnak, mert kellően megmozgatja az ember szívét és segít megszabadulni a felesleges kalóriáktól. Aerobik jellegű edzésnek számít többek között a gyaloglás, a kocogás a futás, a tánc, az úszás és a kerékpározás is.
Aerobikos edzéseid során kedvedre ötvözhetsz kevésbé és közepesen intenzív gyakorlatokat is, hogy változatosabbá tedd a mozgással töltött idődet - akár otthon is! Egy szobakerékpárral, vagy éppen egy trambulinnal látványos eredményeket érhetsz el, és egészségednek is jót tesz.
Fontos továbbá megjegyezni, hogy habár az aerobik a legjobb edzéstípus a szívnek, nem szabad figyelmen kívül hagyni más edzéseket sem. Ha például az aerobikot erőedzéssel kombinálod, akkor azzal növelheted véred jó koleszterinszintjét, miközben csökkentheted a rossz koleszterinszintet, ráadásul még a szívroham és a stroke veszélyét is csökkenti.
A legjobb edzéstípus a csontoknak: Erőedzés
Az erőedzés (ami végezhető súlyzókkal, kondigépekkel és gumiszalagokkal is), nem csak az izmokat, hanem a csontokat is erősíti, ha megfelelően végzik. Számos kutatás eredményei engednek arra következtetni, hogy a rendszeres erőedzés lelassíthatja a csonttömeg elvesztését, míg más tesztek szerint akár visszaépíteni is segíthet azt.
Az erőedzés elősegíti az úgynevezett oszteoblasztok fejlődését – ezek azok a sejtek, amelyek a csontok felépítéséért felelősek. Ez kétségtelenül a legjobb módszer azok számára, akik mind izmok, mind pedig csontok tekintetében erősebb testre vágynak.
A legjobb edzéstípus időszűkében: HIIT
A HIIT (high intensity interval training, azaz intenzív intervallumedzés) azoknak kiváló, akik a legrövidebb edzésekből szeretnék kihozni a lehető legtöbb eredményt. Attól függően, hogy a HIIT mely formáját választod, egy edzés során az összes izmodat megmozgathatod, ráadásul még a kardió és az erőedzés bizonyos elemei is megtalálhatók benne.
Mivel a HIIT rövid gyakorlatsorokból áll, sokkal intenzívebben végezheted gyakorlataidat, mintha hosszabb ideig csinálnád őket egyhuzamban. Ennek köszönhetően magasabb pulzust is érhetsz el, ami ráadásul akár két óráig is megmaradhatsz az edzés után, lehetővé téve ezzel, hogy akkor is kalóriákat égess, amikor már nagyban pihensz a fárasztó gyakorlatok után.
A legjobb edzéstípus fogyáshoz: Erőedzés és kardió
Ha fogyni szeretnél, akkor az erőedzés és a kardió elemeit kell ötvöznöd egymással. Habár az erőedzés nem sokak első választása lenne, ha fogyásról van szó, testünk pihenés közben égeti el a legtöbb kalóriát, amiben az izmok sokat segítenek. Minél több izmod van tehát, annál több kalóriától szabadulhatsz majd meg.
Az erőedzés tehát minden fogyást megcélzó edzésterv része kellene, hogy legyen, párosítva néhány jó kardió vagy más gyakorlatokkal, hogy edzéseid változatosabbak lehessenek.
Mi tehát az ideális edzésterv?
Mint fentebb említettük, ez szigorúan tőled és céljaidtól függ. Egy általános, több területre is kiterjedő edzésterv gyanánt például beiktathatsz hetente két erőedzést az izmok és a csontok erősítésére, plusz némi kardiót is a szív egészsége érdekében. Melyik a legjobb kardiógyakorlat? Amit a legjobban szeretsz csinálni!
E mellé társulhat néha egy kis jóga, pilates, vagy más nyújtóedzés, amivel kiegyensúlyozhatod a megterhelő erő- és HIIT edzéseket, és még változatosabbá tehesd heti edzéstervedet. Ez az egész persze saját igényeid szerint módosítható, akár átmenetileg is. A lényeg, hogy tartsd magad hozzá!