Egy hosszú nap után, egy fárasztó edzés végén természetes, hogy rohannál haza… Azonban a legrosszabb dolog, amit elkövethetsz testeddel az az, ha kihagyod a nyújtást! De miért is annyira fontos ez? Mutatjuk a nyújtás előnyeit 9 pontban!
Arról már korábban írtunk, hogy milyen nyújtógyakorlatokat, nyújtótechnikákat ismerünk. Fontos azonban – a motiváció érdekében – azt is megismerned, hogy pontosan miért is javasoljuk – és teszi azt minden edző és sportoló – hogy minden egyes testmozgás után nyújtással fejezd be a gyakorlatsorozatot!
A megfelelő nyújtással (edzés előtt és után is) rengeteg kellemetlenségtől óvhatod meg magad. Sérülések, izomfájdalmak kerülhetőek el vele – de nem csak a “rossz elkerülését” szolgálják ezek a nyújtógyakorlatok, de kifejezetten jótékony hatással is rendelkeznek. Egy SMR henger vásárlásával például otthonodban is elvégezheted az edzés utáni nyújtógyakorlatokat – ráadásul ez az eszköz akkor is kéznél van, ha esetleg a munkahelyi helytelen testtartás miatt fájdalmaid keletkeznének, vagy csupán izompanaszaid szeretnéd kezelni.
De mégis mi minden támasztja alá azt, hogy a nyújtás kötelező program? Mutatjuk a 9 legjobb indokot, amiért Te sem fogod akarni kihagyni a nyújtást!
Az edzés utáni nyújtás előnyei:
Növeli a rugalmasságot
A folyamatos edzés utáni nyújtással a test rugalmasabbá válik. Könnyebben hajolhatsz, állhatsz, guggolhatsz, és számos más rugalmassággal összefüggő gyakorlatot is elvégezhetsz, amelyekre egyébként nem voltál képes. Látható, hogy a hosszú futás után végzett lábnyújtás növeli az izomerőt és az állóképességet, különösen a futók számára.
Javítja vérkeringést
Ha elvégzel egy intenzív edzést, a test gyorsabban pumpálja a vért a szívbe, gyors ütemben verve. A nyújtás lehetővé teszi a test lehűlését, és segíti a szívverést is, hogy normalizálódjon.
Kiküszöböli a tejsavat
Az izmok edzésének pillanatában a test tejsavat termel, amely az izmokat kimerültté és fájóssá teszi. Ezért fontos a nyújtás, mivel a nyújtás kiküszöböli a testben felhalmozódott tejsavat és ellazítja az izmokat.
Energikusabbá tesz
Ha megfelelően nyújtunk, akkor energiaszintünk észrevehetően javul. Amikor a test lehűl, az agy felszabadítja az endorfinokat, egy természetes és egészséges jó hangulatot okozó vegyületet. Egy jó edzés utáni levezetéssel energizált leszel és készen állsz bármilyen kihívásra.
Minimalizálja a fájdalom kialakulását
Az edzés utáni megfelelő nyújtás nem fogja megelőzni teljesen a fájdalmat, de nagymértékben minimalizálja. Másrészről, ha az izmok feszültség alatt maradnak edzés után, ez növeli az izomkárosodás kockázatát. A nyújtás valójában minimalizálja és csökkenti a sérülésekre való hajlamot.
Továbbfejleszti a mozgástartományt
Ha az izmaid edzés után megfeszíted, akkor ugyanazokat az izmokat képes vagy felhasználni a nagyobb mozgástartomány felé. Ezzel jobb eredményeket érhetsz el, mert az izmaid a maximális kapacitásához használtad fel.
Fokozza az izomkoordinációt
A megnövekedett izomkoordináció a nyújtás általános előnye, különösen az erősítő edzésen részt vevő emberek számára. Ha fáradt izmokat nyújtunk, akkor jobb funkcionális mobilitást adunk nekik, és lehetővé tesszük a megfelelő szinkronizálást.
Fokozatosan lazítja a testet
Ha intenzív testmozgást végzünk, a test kimerültnek és fáradtnak érzi magát, ám a nyújtási és légzési technikák segítenek pihenni és lelazulni. A test fokozatos lelassításával maximalizáljuk az edzés előnyeit.
Mentális megtisztulás és az elme-test kapcsolat
A nyújtás nem csak az izmokat érinti. Segít továbbá az elménk harmonizálásában, a hangulat ellazításában és a stressz enyhítésében..