Egy otthoni edzőterem 9 alapvető kelléke
Az elmúlt két év bizonytalan jellegéből adódóan egyre többen döntöttek, és döntenek továbbra is úgy, hogy edzéseiket egy konditerem helyett a továbbiakban otthonukban folytatják. Ha mindig is egy saját helyre vágytál, ahol zavartalan körülmények között végezheted kedvenc gyakorlataidat, akkor itt az ideje, hogy belevágj!
Na persze, egy otthoni edzőterem soha nem lesz olyan jól felszerelt, mint egy igazi, de megsúgunk egy titkot: nem is kell, hogy az legyen! Valójában csak három dologra lesz szükséged: elegendő szabad helyre, valamilyen ellenállásra, illetve egy kardió opcióra.
Az alábbiakban részletesen is kifejtjük, hogy mik azok az alapkellékek, amik egyetlen edzőteremből sem hiányozhatnak!
Mit jelent az, hogy „alapvető”?
Ezt a kérdést sokkal könnyebb megválaszolni úgy, hogy megfogalmazzuk, mi nem alapvető. Attól például, hogy egy sportszer vagy kellék hasznos, még nem feltétlenül alapvető. Attól sem lesz alapvető egy kellék, hogy jó – temérdek nagyszerű sportszer létezik, de ezek közül csak néhány nélkülözhetetlen ténylegesen egy otthoni edzőteremből.
Alapvetőnek tekintheted tehát azokat a kellékeket, amelyek nélkül nem tudsz hatékonyan edzeni otthonodban.
Neked mást jelent az „alapvető”, mint a szomszédodnak
Mielőtt elkezdenél edzeni, (remélhetőleg) mindig kitűzöl magad elé egy célt, amit szeretnél elérni. Ez segít kitalálni, hogy hogyan érd el a célodat a leghatékonyabb módon.
Pontosan ugyan így működik az alapvető kellékek kiválasztása is. Lehetetlen egyetlen otthonban olyan edzőtermet kialakítani, ami mindenki számára tökéletes, hiszen egy versenyző súlyemelő, egy hobbiúszó és egy olimpiára készülő rúdugró számára is máshogy néz majd ki egy átlagos edzés.
Az alábbi lista éppen ezért ténylegesen csak a legalapvetőbb sportszereket sorolja fel, ami mindenki számára fontos, függetlenül attól, hogy mit szeretne elérni. Amennyiben választott sportágadhoz más kellékek is szükségesek, értelemszerűen azokra is szükséged lesz edzéseidhez az itt felsoroltokon kívül.
Ellenállásos edzések mindenek felett
Az edzések világában egymást váltják a különböző divatok. Ezek a rövidéletű trendek általában épp olyan gyorsan eltűnnek, mint ahogy elterjedtek, és már jön is utánuk a következő „forradalmi” új módszer.
Ha van azonban egyetlen edzésforma, ami nem divat, hanem bizonyítottan hatékony, akkor az az ellenállásos edzés. Ez a legsokoldalúbb, leghasznosabb edzésforma a fizikai erő, az egészség, a sebesség és az általános jólét fejlesztésére. Semmivel nem helyettesíthető!
Az ellenállásos (vagy rezisztencia) edzések jót tesznek a hormonprofilnak, mozgékonyabbá teszik az embert (ami segít elkerülni az időskori baleseteket), illetve csökkentik a sérülések kockázatát is.
Nehéz lenne olyan embert találni, akinek ne tennének jót a rendszeres ellenállásos edzések, függetlenül attól, hogy mit próbál elérni edzésprogramjával. Éppen ezért az alábbi lista többnyire olyan kellékeket sorol fel (némi kivétellel), amelyek lehetővé teszik a hatékony otthoni rezisztenciaedzéseket!
Mi nem hiányozhat egy otthoni edzőteremből?
Térjünk tehát rá a konkrét sportszerekre. A lista csökkenő fontossági sorrendben készült, tehát a legelső kellékek a legfontosabbak, és lefelé haladva egyre inkább olyanokat találsz majd, amikre nem lesz azonnali szükséged, ha azonnal el szeretnél kezdeni edzeni.
Mindezek ellenére igyekezz minél előbb beszerezni mindent az alábbi listáról, hogy otthoni edzőtermed minden alapvető szükségletednek eleget tehessen!
1. Súlyzórúd
Egy minőségi súlyzórúd nélkül nem igazán lehet hatékonyan súlyt emelni (kivéve ha van néhány kézi súlyzód, de ezekről majd később). Az első és legfontosabb kelléked tehát ez legyen otthoni edzőtermedbe!
Ha szétnézel az interneten, rengeteg súlyzórudat látsz majd – köztük nagyon csábító árú opciókat is. Fontos azonban nem a legolcsóbb rudak közül válogatni, ugyanis az eszköz egyszerűsége ellenére igenis van különbség egy olcsó és egy minőségi súlyzórúd között.
Az olcsó súlyzórudaknak több problémája is lehet: hamar korrodálódni kezdenek, a bevonatuk könnyedén lepattog vagy megreped, kényelmetlen lehet a fogásuk, és akár el is ferdülhetnek használat közben.
A lényeg, hogy ne a súlyzórúdon spórolj. Egy jó súlyzórúd hosszú-hosszú évekig kell, hogy szolgáljon, és megbízhatónak, biztonságosnak kell lennie!
2. Guggoló állvány
A guggoló állvány valószínűleg otthoni edzőtermed legnagyobb befektetése lesz, de, akárcsak a súlyzórúdba, ebbe a kellékbe is megéri hosszútávra befektetni. Ha nem a legolcsóbbak közül választod ki, biztos lehetsz benne, hogy guggoló állványod sokáig megbízhatóan szolgál majd.
Egy guggoló állvány nélkül nem hozhatod ki a legtöbbet súlyzórudadból. Ez az állvány segít a megfelelő magasságokba helyezni a rudat a különböző gyakorlatokhoz.
Egy jó guggoló állvány továbbá elengedhetetlen, ha nem egy partnerrel együtt edzel, ugyanis segít elkerülni a súlyosabb baleseteket és sérüléseket a nehéz súlyok emelgetése közben. Afféle bónusz gyanánt a jobb guggoló állványokon egy beépített húzódzkodó rudat is találsz.
3. Megfelelő súlyú súlytárcsák
Remélhetőleg nem lep meg senkit, hogy a súlyzórudak és a guggoló állvány után a súlytárcsákat is a legfontosabb, alapvető sportkellékek közé soroljuk. Ha belegondolsz, ez a három sportszer nem sokat ér egymás nélkül.
Ezen nincs igazán mit részletezni. Válassz eleinte olyan súlytárcsákat, amelyek megfelelnek jelenlegi szintednek, hiszen idővel szükség szerint egyre többel bővítheted edzőtermedet, hogy tetszőlegesen szabályozhasd az ellenállást edzéseid során.
4. Állítható edzőpad
Az állítható edzőpad szintén fontos kellék egy otthoni edzőteremben, hiszen segít a megfelelő pozícióba helyezni testedet a különböző gyakorlatok hatékony és biztonságos elvégzéséhez. Sőt, bizonyos gyakorlatokat lehetetlen edzőpad nélkül megcsinálni.
Az állítható edzőpadok továbbá költségek és helyigény terén is gazdaságosak, hiszen a legtöbb embernek elég csak egyet beszereznie belőlük.
5. Állítható kézi súlyzók
A kézi súlyzóknak számos előnye van. Egyrészt nélkülözhetetlenek az izolált mozdulatok elvégzéséhez, másrészt olyan gyakorlatok végezhetők velük, amikre egy súlyzórúd nem alkalmas (plusz biztonságosabbak is azoknál).
A kézi súlyzók olyan stabilizáló izmokat vesznek igénybe, amelyeket egy súlyzórúddal nem igazán lehet hatékonyan megcélozni. Egy kézi súlyzó fej feletti kinyomása egészen más izmokat vesz igénybe, mint ha egy súlyzórúddal tennéd ugyan ezt (és ez persze más gyakorlatokra is vonatkozik).
A kézi súlyzók ráadásul sokkal könnyebbek lehetnek, mint egy súlyzórúd, illetve, ha már elég tapasztalt vagy, egyes hétköznapi gyakorlatokhoz is felhasználhatod őket extra terhelés gyanánt.
6. Egy kettlebell
Ha már beszerezted a fent említett súlyzórudat és egyéb szükséges súlyokat, akkor jó eséllyel egyetlen egy kettlebellre lesz csupán szükséged otthoni edzőtermedbe. Valójában, ha találsz egy jó edzőprogramot, már egyetlen egy kettlebell is rengeteg fejlődést tesz lehetővé, de persze sokkal jobb, ha egy nagyobb program kiegészítő részeként használhatod fel.
A kettlebell edzések egyik legnagyobb előnye, hogy pofonegyszerűek, mégis elképesztő mennyiségű mozdulat és gyakorlat létezik, amiket kifejezetten kettlebellel kell (vagy érdemes) elvégezni.
Ha csak egyetlen kettlebellt vásárolsz, akkor bizonyára szeretnéd tudni, hogy mi lenne az ideális súly számodra. Amennyiben már megvannak a fent felsorolt egyéb súlyok is, akkor férfiaknak számára egy 20 kg-os, nők számára pedig egy 15 kg-os kettlebell használatát javasolnánk.
Akárcsak a többi itt felsorolt sportszer, a kettlebell is meghálálja, ha nem a lehető legolcsóbbat vásárlod meg, és biztos lehetsz benne, hogy ha valami, akkor egy minőségi kettlebell örökké tart majd.
7. Kötelek
Itt most kétféle kötélről lesz szó, de mindkettő azonos célt szolgál. Mindezidáig az ellenállásos sportszerekről volt szó, de mindenképpen érdemes megemlíteni legalább egy kondicionáló eszközt is.
A kondicionálást számtalan módon beépítheted edzéstervedbe. Például fel sprintelhetsz lejtőkön, vagy beülhetsz egy evezőgépbe, és így tovább. Túl sokáig tartana mindent felsorolni.
Ha azonban olyasmit szeretnél a kondicionáláshoz, ami nem csak hatékony, de olcsón is beszerezhető, akkor egy battle rope kötélre és egy ugrókötélre lesz szükséged. Ha jó idő van odakint, akkor valószínűleg egy kis ugrókötelezés esik majd jól a friss levegőn, ha pedig nem működik együtt az időjárás, akkor ott vár majd bent a battle rope.
Ezek az egyszerű és olcsó sportszerek heti 1-2 alkalommal (10-20 percnyi használattal) jelentős pozitív változásokaz kínálnak majd!
8. Gumipántok
A gumipántokat nem nehéz ajánlani. Ha megsérülsz, akkor átmenetileg nem használhatod majd az összes többi kelléket otthoni edzőtermedben. A gumipántok nem csupán a bemelegítésben segítenek (hogy elkerülhesd a későbbi sérüléseket), hanem a fájdalmak enyhítésében is, miután megtörtént a baj.
A gumipántok továbbá nagyszerű kiegészítő sportszerek lehetnek a súlyemeléshez, a húzódzkodáshoz és más gyakorlatokhoz is, ha még nem érzed elég erősnek magadat ezekhez.
Általában csomagokban lehet kapni őket, és a különböző színek eltérő erősségekre utalnak, így a különböző pántokat más és más célokra használhatod fel. Ezen sem szabad spórolni, mert egy olcsó, könnyedén elszakadó gumipánt rettenetesen fájdalmasat tud csapni!