Sokan arra hivatkozva kerülik az otthoni edzéseket, hogy nincs elegendő fitneszfelszerelésük hozzá. Egyesek ezt azzal támasztják alá, hogy nincs elegendő helyük a különféle sportszerek tárolásához, vagy szimplán nem akarnak ilyesmire költeni.
Az igazság az, hogy sem drága spotgépekre, sem edzőterem-méretű szobákra nincs szükséged a hatékony és eredményes otthoni testmozgáshoz. A legalapvetőbb sportfelszerelések egyáltalán nem drágák, és többségüket viszonylag kis helyen tárolhatod, amikor épp nincs szükséged rájuk.
Félre tehát a kifogásokkal – íme 6 otthoni fitneszfelszerelés a hatékony edzésekhez!
Jógaszőnyeg, tornaszőnyeg
A jógaszőnyegek lényegében hordozható edzőhelyek. Nem kell jógáznod ahhoz, hogy hasznát vedd egy ilyen matracnak, hiszen kiváló csúszásmentes felületet biztosítanak valamennyi talajgyakorlathoz (fekvőtámasz, felülések stb.)
Kézi súlyzók
A kézi súlyzók az erőedzés leghasznosabb hordozható kellékei. Mindenképpen olyan súlyzókat válassz, amikkel helyes technikával tudod végigcsinálni a kiválasztott gyakorlatokat.
Súlyzók helyett teli vizes palackokat, homokzsákokat és más nehezebb tárgyakat is használhatsz, amiket biztonságosan meg tudsz fogni és fel tudsz emelni.
Ugrókötél
Ha szórakoztató kardióedzésekre vágysz, akkor csupán egy jó ugrókötélre lesz szükséged. Ezek a spotszerek nem csak olcsón beszerezhetők, hanem rendkívül kis helyen elférnek, tehát bárhová magaddal is viheted őket.
Fitnesz szalag
A fitnesz szalag vagy gumiszalag egy sokoldalú és könnyedén hordozható fitneszfelszerelés, amit bárki bárhol „bevethet” edzései során. A szalagok színe arra utal, hogy mennyire erős gumit használnak, éppen ezért általában szettekben érdemes beszerezni őket.
Ha még nincs ilyen szalagod, akkor egy puha, rugalmas kötéllel vagy egy összetekert törölközővel is helyettesítheted. Ne használj azonban olyan gumiköteleket, amiket nem fitneszcélokra szántak, mert ezek könnyedén elszakadhatnak és súlyos sérüléseket okozhatnak.
Medicinlabda
Egy medicinlabdával temérdek felső- és alsótestet megcélzó gyakorlatot végezhetsz, ráadásul nagyon hasznos fitneszfelszerelés, ha egy partnerrel szeretnél edzeni.
Medicinlabda hiányában egy kosárlabdát vagy focilabdát is használhatsz, amelyek nem lesznek ugyan súlyosak, de segítenek a mozdulatok helyes elvégzésében és a koordináció fejlesztésében.
Állítható fellépő
Egy fellépő nagyon kevés helyet foglal, és köredzésekhez, illetve kardiózáshoz is felhasználhatod. Fontos, hogy csúszásmentes és állítható fellépőt használj, hogy mindig saját igényeidhez tudd igazítani.
Egy erős, stabil doboz vagy néhány lépcsőfok helyettesítheti fellépődet, ha nagyon muszáj.
Ha hajlandó vagy többre beruházni
A futópad az egyik legnépszerűbb otthoni sportszer. Habár a futás (ahogy a legtöbb sport) a friss levegőn esik igazán jól, az időjárás nem mindig hagyja majd, hogy a szabadban bonyolítsd le edzéseidet.
A futópadok persze már egy egészen más árkategóriát képviselnek, mint az fent felsorolt sportszerek, ezért komolyan el kell gondolkodnod rajta, hogy miért szeretnél egyet, illetve milyen gyakran használod majd. Érdemes továbbá megfontolnod, hogy milyen funkciókra van szükséged.
Íme néhány hasznos tipp a tökéletes futópad kiválasztásához:
• Próbáld ki, mielőtt megvennéd. A futópadok többféle hosszúságban kaphatók és fontos, hogy a választott modell mérete passzoljon lépteid hosszához.
• Ha rendszeresen szeretnéd használni futópadodat, akkor olyan modellt válassz, aminek felülete kíméli az ízületeket.
• Fő a biztonság! Mindenképpen az automatikusan kikapcsoló futópadok közül válogass, főleg, ha gyermekeid is vannak.
• Ha a lejtőn felfutást szeretnéd gyakorolni, akkor olyan futópadot válassz, ami legalább 15°-ban dönthető. A legtöbb modell csak 10°-os emelkedőt kínál.
• Hasznos lehet, ha a futópad képes mérni és eltárolni edzéseid adatait. Ezek segítenek nyomon követni teljesítményed alakulását, ami remek motiváció lehet (akárcsak az elégetett kalóriák kijelzése).
• Ha nem szeretnél saját programot összeállítani magadnak, akkor hasznos lehet, ha a futópad előre programozott módokat is kínál az edzésekhez.