Ha szeretnél rugalmasabbá válni, akkor nem csak erre alkalmas edzésekre lesz szükséged, hanem étrendedre is oda kell figyelned. Íme néhány hasznos tipp ehhez!
Válaszd a megfelelő edzéseket
A jóga, a pilates és a tajcsicsuan (tai chi) mind nagyszerű edzésformák a flexibilitás javítására. Míg a pilates és a jóga az erő és a rugalmasság fejlesztését tűzi ki maga elé, a jógát általában az ízületek mozgástartományának kibővítésére szokták ajánlani.
A tai chi ellazítja az izmokat és az egész testet megnyújtja. Ez utóbbi különösen hasznos azok számára, akik korlátozott mozgásra képesek, szeretnének felépülni egy sérülésből vagy egyensúlyproblémáik vannak. Ez az edzésforma könnyedén igazítható az edzést végző képességeihez, ráadásul költséghatékonyan otthon is végezheted, hiszen csak egy tornaszőnyegre van szükséged hozzá, amit beszerezhetsz ITT!
Fogyassz elegendő fehérjét
Habár a rugalmasság és a táplálkozás között nincs közvetlen bizonyított kapcsolat, az edzések után sokat segíthet a szervezetnek, ha kap egy adag jó minőségű fehérjét. Amikor a kollagén (ami a fehérje alkotóelemeiből áll össze) C-vitaminnal együtt fejti ki hatását, segíthet csökkenteni az ízületi fájdalmakat, az ínakat és hozzájárulhat a regenerációhoz is.
Tehát a fehérjétől nem leszel rugalmasabb, de segít elérni a kívánt rugalmasságot azzal, hogy könnyebben felépülsz tőle az edzések után.
Tartsd elegendő ideig a nyújtásokat
A nyújtás a rugalmasságot fejlesztő edzések elengedhetetlen része, sokan azonban beleszaladnak abba a gyakori hibába, hogy nem tartják ki őket elegendő ideig. A legtöbben csak 5-10 másodpercig tartják meg a nyújtott pozíciókat, azonban a szövetek feszessége csak akkor változik majd, ha ennél jóval tovább végzed ezeket a gyakorlatokat. Habár a statikus nyújtások ideális hosszáról megoszlanak a szakvélemények, általánosságban érdemes 30 másodpercig megtartani őket.
Gyakorolj gyakran
A rugalmasság kialakítása hosszadalmas folyamat. Kellő időre és erőfeszítésre lesz szükséged hozzá, ha egy statikus nyújtási programot választasz magadnak. Hogy mi számít „elég” flexibilisnek, az saját igényeidtől és életviteledtől függ. A hétköznapi tevékenységekhez például az alapvető mozdulatok ismételgetése (például a lehajolás a zoknik felhúzásához) elegendő. Ha azonban sportosabb céljaid vannak, akkor az adott tevékenység jellegétől függ, hogy milyen gyakran érdemes nyújtanod. Egy szélesebb mozgástartomány segít elkerülni a sérüléseket a teniszezés, a futás, a gimnasztika a küzdősportok és egyéb sportágak során.
Végy meleg fürdőket
Habár a meleg fürdők inkább pszichológiai előnyökkel járnak, érdemes megpróbálkozni velük a rugalmasság fejlesztése érdekében is. Rugalmassági edzésterved kivitelezése során meg kell birkóznod izmaid természetes védekező reakciójával. Ha tehát edzéseid előtt veszel egy kellemesen meleg (de nem forró) fürdőt, lazább és előmelegített izmokkal láthatsz hozzá a mozgáshoz (persze ez nem helyettesíti az igazi bemelegítést, viszont segíthet benne).