A SUP jóga pontosan az, aminek hangzik: fogsz egy SUP (stand-up-paddle, azaz álló evező) deszkát, és elkezdesz jógázni rajta egy medence, tó, vagy akár egy tenger felszínén. A jóga egy indiai eredetű edzésforma, míg a SUP eredetileg Hawaii-ról származik, kombinációjukból pedig egy igazán érdekes, de nem kevésbé hatékony és szórakoztató sport született.
Hogy pontosan ki, mikor, és hol döntött úgy, hogy jó ötlet egy SUP deszkán imbolyogva jógázni, azt senki sem tudja, de, mint ahogy az mára kiderült, a SUP jóga egy igazán jó ötlet volt!
Ha a ringató vízfelszínen végzett relaxációs jógagyakorlatok felkeltették az érdeklődéseket, akkor íme néhány meggyőző tény a SUP jóga egészségügyi és lélektani hatásairól, IDE kattintva pedig beszerezheted saját SUP-od, ha még nincs!
1. Erősíti az izmokat
Amikor egy gyakorlathoz egyensúlyodat is meg kell tartanod, akkor biztos lehetsz benne, hogy ehhez az összes izmodat igénybe veszed majd. Valójában egy egész izomrendszer működik a szervezetedben, aminek az a dolga, hogy stabilitást biztosítson többi izmod számára, amikkel a gyakorlatot végzed. Ezek a segítő izmok a kvadricepszek, a farizmok, a térdínak, a combizmok, a házizmok, illetve a hasizmok.
Mivel egy SUP deszka alapjáraton egyensúlyt követel meg testedtől, ha mindezt jógával párosítod, akkor biztos lehetsz benne, hogy egyetlen izmod sem marad ki a mókából. A gyakorlatok elvégzése során még nem biztos, de másnap garantáltan érezni fogod, hogy bizony mindenedet alaposan megmozgattad.
2. Segít megelőzni a sérüléseket
Az egyensúlyozás nem csupán SUP jógaedzéseidet teszi hatékonyabbá, hanem segít a hosszú életben is! Hogy miért? Mert az egyensúlyérzékkel együtt a kinesztetikus tudatosságot, azaz a testtudatosságot is fejleszti. Sokkal jobban tudatában leszel annak, hogy tested egyes részei éppen milyen helyzetben vannak, és hogy milyen mozgásokat végeznek.
Ennek köszönhetően számos sérüléstől és balesettől mentheted meg magadat, tehát a SUP jógázás előnyei a hétköznapi életben is érezhetők lesznek!
3. Javítja a szív- és érrendszeri keringést
A jóga egyik fontos aspektusa az irányított, stabil légzés. A gyakorlatok és a légzés megfelelő összehangolása javítja a vérkeringést a szervezetben, ami segít elkerülni a magas vérnyomást (hipertenzió), a stroke-ot, a visszereket, a szívbetegséget és egyéb szív- és érrendszeri problémákat.
4. Bebizonyíthatod magadnak, hogy képes vagy rá
Nehezen önthető szavakba az az érzés, amikor sikerül végre elérned valamit, amivel már hosszú ideje próbálkozol. Büszkeség, sikerélmény és erőérzet ötvözete kavarog ilyenkor bennünk, ami serkenti a boldogságérzetét felelős hormonok (endorfin, dopamin, szerotonin) kiválasztását a szervezetünkben.
A SUP jóga egy igazi kihívás, hiszen próbára teszi számos fizikai és koncentrációs képességedet is – ha viszont sikerül megbirkóznod ezekkel a kihívásokkal, akkor jogosan érezheted magadat erősnek és ügyesnek!
5. A rajtaütés előtti pillanatok
Biztosan megfigyelted már (ha máshol nem, természetfilmekben), hogy a ragadozó állatok milyen intenzíven összpontosítanak prédájukra, mielőtt lecsapnak rájuk. Hasonlóan kell majd fókuszálnod neked is, amikor fellépsz a vízen imbolygó SUP deszkádra. Ez nem csak azért hasznos, mert elkerülheted, hogy belefordulj a vízbe, hanem azért is, mert az összpontosítás segít az olyan kognitív (tanulással kapcsolatos) funkciók fejlesztésében, mint a memória és a koncentráció.
Ennek köszönhetően gyorsabban jár majd az agyad, több mindent tudsz megjegyezni, és fókuszálás közben még a stressz is háttérbe kerül majd elmédben.