A nyár lényegében már meg is érkezett hazánkba, és ilyenkor a legtöbben előszeretettel végzik a szabadban kedvenc edzéseiket. A SUP (stand-up paddleboard, azaz állva evezős) jóga is egy ilyen szabadidős tevékenység, amely során ugyan azokat a jógagyakorlatokat végzed el, mint amiket már megismertél, csak épp a víz felszínén, egy SUP deszka felületén teszed mindezt.
Ha van már némi tapasztalatod a jógában, akkor a SUP jóga sem jelent majd nagy kihívást számodra. Sőt, éppen annyi újdonságot kínál, hogy egészen élvezetes legyen elsajátítani, és ebben a víz nyugtató ringatása is sokat segít majd.
Nem kell azonban félned akkor sem, ha még a szárazföldön sem próbáltad a jógát! Ilyen esetben mindenképpen először a SUP deszkán való egyensúlyozást gyakorold be, és ez után jöhetnek a különféle kezdő pózok (először lehetőleg stabil talajon, aztán a vízen is).
A SUP jóga egyik legfontosabb tényezője a helyes légzés, hiszen ez segít majd az összpontosításban és egyensúlyod megőrzésében is, miközben a víz felületén ringatózol SUP deszkádon. Ha szeretnéd idén kipróbálni ezt a különleges edzésformát, akkor az alábbi SUP jóga tippek neked szólnak! Ha pedig még nincs SUP deszkád, IDE kattintva meg is rendelheted.
Készítsd fel az izmaidat
A SUP jóga egy, a központi (core) izmokat megmozgató edzés, ezért mindenképpen készítsd fel ezt az izomcsoportot a megterhelésre, illetve ne feledkezz meg a meditációról és a légzőgyakorlatokról sem. A hasprés, az orosz twist és a hegymászó mind jó gyakorlatok a felkészüléshez.
Találd meg a SUP deszka központját
A SUP deszkák többségén egy fogantyú is található, ami lényegében a deszka középpontját jelzi. Mivel a SUP jóga gyakorlatokat a deszka közepén érdemes végezni, a fogantyú segítségével könnyedén elhelyezkedhetsz rajta.
Ha ennek ellenére nem érzed elég stabilnak a deszkát, végezd szűkebb állásban a gyakorlatokat, mint amit a szárazföldön megszoktál.
Ne siess
Ha a szárazföldön elég határozottan mozogsz ahhoz, hogy gyorsan végigcisnáld az összes pózt, akkor a SUP deszkán jobb lesz, ha lelassítasz egy kicsit. Ha túl gyorsan mozogsz, mielőtt ráéreznél az egyensúlyozásra, akkor hamar a vízben landolsz majd. A jóga egyébként sem a rohanásról kell, hogy szóljon – adj magadnak elég időt, hogy megtaláld a megfelelő egyensúlyt (mind magadban, mind pedig a deszkán).
Légy jelen a pillanatban
A SUP jógázásra ne egy edzésformaként gondolj, hanem egy lehetőségként. Éld át a pillanatot, és találd meg a kapcsolatot az elméddel, a testeddel és jelenléteddel.
Na persze nézz is szét néha, hiszen a SUP jóga egyik szépsége, hogy mennyi mindent láthat maga körül az ember a víz felszínén. Próbálj a természettel is kapcsolatba lépni: ha olyan helyen SUP jógázol, ahol delfinek ugrálnak a vízben, akkor próbáld átvenni a ritmusukat. Ha a hullámok rendszeresen nekicsapódnak a sziklás partvonalhoz, akkor hangold mozgásodat a víz ritmusával.
Ne bosszankodj, ha mások is vannak a közelben – végy tudomást róluk (hiszen fő a biztonság), de ne hagyd, hogy elrontsák a zen hangulatot. A jóga a belső békéről szól, akár a szárazföldön, akár a vízen csinálod!
Ereszkedj alacsonyra
Amikor elkezded egy SUP deszkán gyakorolni a jógapózokat, eleinte válassz olyanokat, amikhez alacsonyabbra kell ereszkedned. Így sokkal könnyebb lesz ráérezni az egyensúlyra, és később más, magasabb pózokat is megcsinálni.
A harcos 1 és harcos 2 pózt egyszerűbbé teheted, ha térdelő pozícióban kezded őket úgy, hogy először lerakod a hátsó térdedet. Ez után lassan és tudatosan helyezd a deszkára a hátsó talpadat, majd egyenesítsd ki a hátsó térdedet.
Ne félj kezdőnek lenni
Ne hagyd, hogy a kezdeti dülöngélések és esetleges esések elvegyék a kedvedet a SUP jógától. Még ha évek óta is gyakorlod a szárazföldön, a jóga egészen máshogy zajlik egy SUP deszkán, mint a stabil talajon. Ne versenyezz másokkal, főleg ne saját magaddal.
Élvezd ki, hogy egy egészen új élményben lehet részed, és használd fel motivációdat arra, hogy kitartóan beletanulj ebbe az edzésformába.
Térj vissza az alapokhoz. Feszítsd be izmaidat, és koncentrálj egy távoli pontra, illetve a lélegzésre. Minden mozdulatodat végezd lassan és tudatosan.