3 ugróköteles edzés a hatékony otthoni kardióhoz
Az otthoni kardióedzések mindenki számára elérhetők, ráadásul nem kell hozzájuk sokkal több egy jó ugrókötélnél. Az ugróköteles edzéseknek számos előnye van: kiváló kardiógyakorlatot kínálnak a szervezet számára, minimális helyen is elvégezhetők, nem kell hozzájuk semmilyen drága eszköz, ráadásul nagyon szórakoztatók is lehetnek!
Az ugrókötelek az elmúlt évek során váltak igazán népszerűekké, hiszen sokan kénytelenek voltak otthonukban folytatni kardióedzéseiket. Persze számos egyéb oka is lehet annak, hogy valaki az otthoni edzés mellett dönt – ha például odakint nem túl barátságos az időjárás, akkor nem igazán marad más választásunk, nem igaz?
Miért pont ugrókötél?
Egy ugrókötéllel még akkor is hatékony edzéseket végezhetsz, ha csak kevés időt tudsz a mozgásra áldozni. Ez az intenzív edzésforma komolyan igénybe veszi a szív- és érrendszert, javítja a koordinációs készséget és erősíti az izmokat is, beleértve a bokaízületek körüli izmokat, a kvadricepszeket, a központi izmokat és még ennél is többet.
Ami a koordinációt illeti, az ugrókötelezés a mozgékonyságra és az egyensúlyérzékre is jó hatással van, hiszen a gyakorlatok közben folyamatosan ügyelned kell rá, hogy ne gabalyodj össze a kötéllel.
Az ugrókötelezés továbbá az csontok sűrűségét is javítja, ezzel segít elkerülni a repedéseket, a csontritkulást és egyéb csontproblémákat. Mindez annak köszönhető, hogy az ugrókötelezés egy súllyal terhelt gyakorlat – a saját testsúlyoddal.
Amennyiben bármilyen problémád volt korábban a lábaiddal (térd, boka stb.) vagy csípőddel, mindenképpen egyeztess kezelőorvosoddal, mielőtt ugrókötelezni kezdenél!
Mi kell az ugrókötelezéshez?
Egy jó ugrókötél
Válassz olyat, aminek van némi súlya, mert ez ad némi visszacsatolást, ami alapján könnyebben időzítheted az ugrásaidat, és ritkábban akadsz majd bele a kötélbe. Kiváló minőségű ugróköteleink között itt válogathatsz!
Egy 10-11 dekás ugrókötél nem érződik kifejezetten nehéznek, de könnyebb vele ráérezni az ugrálás technikájára és ritmusára, mint egy könnyebb modellel. A lényeg, hogy minél könnyebb a kötél, annál enyhébb visszacsatolást érzel majd ugrálás közben.
Fontos a kötél hossza is. Ha egy ugrókötél túl hosszú vagy túl rövid, akkor könnyebb elesni benne, amit mindenképpen jó elkerülni. A legtöbb ugrókötél 2,1-3 méter hosszú, de a legtöbb gyártó kínál valamiféle mérettáblázatot, amivel könnyedén kiválaszthatod a magasságodnak megfelelőt (általában a magasságod + 1 méter).
Ha van otthon valamilyen hosszabb köteled, akkor azzal is ellenőrizheted a szükséges méretet. Állj rá a kötél közepére, majd húzd fel a két végét. Ha pont a hónaljadig/vállaidig érnek, akkor az a megfelelő méret számodra.
Egy jó pár edzőcipő
Habár nincs olyan, hogy kifejezetten „ugróköteles” cipő, bármilyen CrossFithez vagy HIIT edzéshez ajánlott pár edzőcipő ideális ezekhez a gyakorlatokhoz. Ezeknek a cipőknek általában puha talpuk van, ami segít elnyelni a folyamatos le-fel ugrálás sokkhatását.
Valamilyen stabil, de kíméletes felület
Érdemes az ugrókötelezést egy olyan felületen végezni, ami nem túl kemény, és kevésbé terheli meg az ember ízületeit az ugrálás közben. Ha szeretnél rendszeresen ugrókötelezni otthonodban, akkor érdemes lesz befektetned egy fitnesz szőnyegbe (amit másféle edzésekhez is használhatsz).
Akármilyen felületen is ugrálsz, légy tekintettel az alattad élőkre, ha emeleten laksz. Kerüld a kora reggeli és késő esti edzéseket, de a legjobb, ha megbeszéled alsó szomszédoddal, hogy mely napszakokban nem zavarod az ugrálással.
Hogyan kell használni az ugrókötelet?
Az ugrókötelezés még a gyerekeknek is megy, szóval nem lehet olyan nagy dolog, igaz? Nos, habár az alapkoncepció valóban pofonegyszerű, ha edzés céljából szeretnél ugrókötelezni, akkor igenis oda kell figyelned a helyes technikára. Ez nem csak a gyakorlatok hatékonysága, hanem a sérülések elkerülése miatt is fontos.
Első lépésként mindenképpen el kell sajátítanod a megfelelő mozdulatsorokat, és csak ez után érdemes nekilátni az összetettebb edzéseknek. Ez természetesen minden edzésformára és gyakorlatra is vonatkozik, nem csak az ugrókötelezésre. A helytelen technikával többet árthatsz magadnak, mint amennyit segíthetnél.
Sokan például a csuklók helyett a vállakkal pörgetik a kötelet, amiben sokkal gyorsabban el lehet fáradni. Egy másik gyakori hiba a sarkokra leérkezni a lábujjak helyett – ez nem igazán tesz jót az ízületeknek.
Szóval mi a helyes technika? Ugrókötelezés közben feszítsd be központi (core) izmaidat), és tartsd egyenesen testedet. Ne ugrálj duplán, mielőtt a kötél újra átpördülne alattad (mint talán gyerekkorodban csináltad). Mint az előbb olvashattad, a kötelet a csuklóidból mozgasd, ne a karjaiddal – a könyökeid maradjanak szorosan a tested mellett, vállaid pedig legyenek lazák.
Ne ugorj továbbá túl magasra sem. Ilyenkor túl sokáig tarthat, hogy a talpaid visszaérjenek a talajra és újra fellökjék a testedet a levegőbe, és jó eséllyel meg fogod ütni magadat a kötéllel. Próbálj csupán néhány centire felemelkedni a talajról, ami stabilabbá teszi bokádat, és segít, hogy a visszapattanást sokkal inkább a talpaiddal végezd, nem pedig a térdeiddel.
Miután sikerült elsajátítani az alapokat, kezdd el fokozatosan megedzeni az állóképességedet. Ezt a folyamatot ne siesd el, mert ha rövid időn belül túlterheled magadat, akkor könnyedén lesérülhetsz.
Az intervallumedzések kiválóak erre a célra. Ha még csak most ismerkedsz az ugrókötelezéssel, akkor próbáld 20-30 másodpercig folyamatosan csinálni. Ha már van némi gyakorlatod és fittebb vagy, akkor 60 másodperces intervallumokkal is próbálkozhatsz.
Ahogy aztán egyre jobban belejössz az ugrálásba, nem csak az intervallumok hosszát, hanem a gyakorlat sebességét is fokozhatod. Először természetesen lassan kezdj el gyakorolni, és rövidebb ideig, aztán egyre intenzívebbé teheted edzéseidet.
Kezdésképpen próbálj 1-5 perces intervallumedzéseket végezni, majd haladóbb szinten már 15 perces edzéseket is megcélozhatsz. Mindezt legalább heti 3-szor végezd, a végső cél pedig heti 3x30 perc legyen.
Három ugróköteles edzés
Mivel az ugrókötelezés különféle gyakorlatok formájában végezhető, az edzéseket olyan egyszerűre vagy nehézre állíthatod össze, amilyenre csak akarod (de persze fontos, hogy figyelembe vedd fittségedet és jelenlegi szintedet). Íme néhány példa ehhez!
Erőedzés ugrókötéllel
Ehhez az edzéshez érdemes egy 50 dekás és egy egykilós kötelet is használni, de ha csak egy van kéznél, akkor is nyugodtan végigcsinálhatod!
Az első körhöz a nehezebb kötelet használd, a másodikhoz pedig a könnyebbet (vagy mindhez egyet, ha nincs több). A két kör között 30 másodpercet pihenj – összesen 11 perc lesz szükség hozzájuk.
Első kör:
1. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
2. Fekvőtámasz (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
3. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
4. Négyütemű fekvőtámasz (felugrás nélkül) (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
5. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
Második kör:
1. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
2. Hernyó gyakorlat (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
3. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
4. Saját testsúlyos guggolás (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
5. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
HIIT edzés ugrókötéllel
Ezt az edzést szintén különböző súlyú (50 dekás, 25 dekás és 10 dekás) ugrókötelekkel ajánlott csinálni, de akkor sincs baj, ha csak egyetlen egy köteled van hozzá!
Az első körhöz az 50, a másodikhoz a 25, a harmadikhoz pedig a 10 dekás ugrókötelet használd (vagy mindhez egyet, ha nincs több). A körök között 30 másodpercet pihenj, így az egész edzés nagyjából 16 perces lesz majd.
Első kör:
1. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
2. Guggolás felugrással (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
3. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
4. Hegymászó gyakorlat (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
5. Sima ugrókötelezés (20 másodperc), 40 másodperc pihenés
Második kör:
1. Váltott lábú ugrókötelezés (20 másodperc), 10 másodperc pihenés
2. Terpesz guggolás ugrással (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
3. Váltott lábú ugrókötelezés (20 másodperc), 10 másodperc pihenés
4. Alkar plank (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
5. Váltott lábú ugrókötelezés (20 másodperc), 10 másodperc pihenés
6. Terpesz guggolás ugrással (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
7. Váltott lábú ugrókötelezés (20 másodperc), 10 másodperc pihenés
Harmadik kör:
1. Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
2. Saját testsúlyos guggolás (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
3. Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
4. Hegymászó gyakorlat (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
5. Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
Állóképességi edzés ugrókötéllel
Ehhez az edzéshez egy 10 és egy 20 dekás ugrókötelet ajánlott használni, de, akárcsak az előzőket, ezt is nyugodtan végigcsinálhatod egyetlen egy kötéllel is.
Az első és a harmadik kört a könnyebb, a másodikat a nehezebb kötéllel csináld. Az első kör után 20, a második után pedig 30 másodpercet pihenj. Mindez nagyjából 16 percig tart majd.
Első kör:
• Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
• Összesen 5-ször csináld végig
Második kör:
• Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (40 másodperc), 20 másodperc pihenés
• Összesen 5-ször csináld végig
Harmadik kör:
• Szabadon választott stílusú ugrókötelezés (30 másodperc), 30 másodperc pihenés
• Összesen 5-ször csináld végig